Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Sľubovaná výzva v tomto roku vyhlásená nebude. Nový prísľub hovorí o januári

Sľubovaná výzva v tomto roku vyhlásená nebude. Nový prísľub hovorí o januári
insert_photoscreenshot diskusia VÚB Banka a denník SME - Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA

Včerajšia online diskusia, ktorú organizovala VÚB Banka, priniesla opäť posunutie termínu vyhlásenia výzvy na podporu investícií do poľnohospodárstva. Výzva s finančnou alokáciou približne 160 miliónov eur je pritom sľubovaná od marca 2021. Priamo z ministerstva ešte pred týždňom presakovali informácie, že na webe PPA bude zverejnená 6. decembra. O najnovšom sľube, ktorý hovorí o januárovom termíne vyhlásenia výzvy informoval divákov online prenosu denníka SME Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Pre 4.1 je začiatok januára veľmi reálny termín na vypísanie tejto výzvy,“ povedal Jozef Kiss na margo investičnej výzvy pre poľnohospodárstvo.

Potravinári by sa podľa generálneho riaditeľa PPA mali výzvy 4.2 dočkať do konca aktuálneho kalendárneho roka. Finančná alokácia pre potravinársky priemysel dosahuje podobnú sumu ako pre prvovýrobu.

Neustále posúvanie dátumu vyhlásenia výzvy

„Výzvy sme pôvodne chceli vyhlásiť v októbri, po udelení akreditácie. Tiež sme niečo sľúbili a to by sa malo splniť,“ uviedol včera v diskusii Jozef Kiss.

O októbrovom termíne hovoril generálny riaditeľ PPA  v závere septembra, tesne pred návštevou audítorov z Európskej komisie. O približne tri týždne neskôr, keď minister udelil platobke akreditáciu, bol už termín vyhlásenia investičných výziev iný.

„V priebehu nasledujúcich mesiacov, skôr ako pred koncom roka,“ povedal Jozef Kiss v polovici októbra.

Generálny riaditeľ PPA neskorší termín vyhlásenia výzvy vo včerajšej diskusii obhajoval tým, že udelenie akreditácie umožňuje vytvoriť niekoľko zmien, ktoré zjednodušia čerpanie eurofondov z pohľadu žiadateľov.

Pre 4.1 sme našli nové mechanizmy, aby sme zjednodušili proces verejného obstarávania a aby sme ho v niektorých momentoch úplne vylúčili. To nám veľmi skráti celý čas od podania žiadosti, až po čerpanie dotácie. Hovorím konkrétne o cenníkoch, ktoré sme v tom čase začali tvoriť,“ hovorí J. Kiss.

Predsedovi najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov neprekáža neustále posúvanie vyhlásenia výzvy. Obhajuje to rovnako, ako šéf PPA.

„Ak majú cenníky priniesť o 2-3 mesiace neskôr výzvu, nech je to aj o štyri, tak do toho. Nech je to nastavené tak, ako po tom dlhodobo voláme,“ uzatvára Emil Macho zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: screenshot diskusia VÚB Banka a denník SME - Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments