Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Zaznamenali sme ďalší výrazný pokles cien

Zaznamenali sme ďalší výrazný pokles cien
insert_photo6 x poľnoinfo.sk

Včera (16. júla) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Cena potravinárskej pšenice triedy E klesla za ostatné dva týždne o ďalších 30 eur a v súčasnosti sa speňažuje za 164,29 eur za tonu. Ešte pred rokom boli ceny o 28 percent vyššie! Krátkodobý a dlhodobý vývoj je uvedený bez výraznejších zmien.

O 33 eur klesli aj ceny kŕmnej pšenice na 142,5 eur za tonu. Oproti minulému roku ide o zhodný pokles cien ako pri potravinárskej pšenici. Odhad do budúcnosti je na úrovni aktuálneho speňažovania.  

Pokles sme zaznamenali aj pri sladovníckom jačmeni. Aktuálna cena je na úrovni 202 eur za tonu. Ešte pred dvoma týždňami sa speňažoval za 226,25  eur za tonu. Predpoklad do budúcnosti nehovorí o významnejšej zmene.

Kŕmna kukurica zatiaľ nepodlieha až takým cenovým výkyvom ako hustosiate obilniny. Pokles sa jej ale dotýka a preto súčasná cena dosahuje 173,75 eur za tonu. Kukuricu sa speňažovala za podobnú cenu aj pred rokom.

Po raketovom poklese cien repky pred dvoma týždňami klesli ceny v súčasnosti len mierne a to na 356,25 eur za tonu. Pri mesačnom porovnaní ale môžeme konštatovať, že prepad dosahuje viac ako 90 eur za tonu a ceny sú o tretinu nižšie ako pred rokom!

Slnečnica za 405 eur za tonu sa nachádza na úrovni minulého roka. Za ostatný mesiac došlo k oslabeniu ceny asi o 26 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 6 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments