Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Doterajšia úroda repky dosahuje 3,17 ton z hektára

Doterajšie výsledky žatvy sú lepšie ako vlani, ale intenzita zberu tohtoročnej úrody sa zvyšuje len postupne. Z informácií dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 15. júlu 2013 vyplýva, že najviac pokročilo kosenie ozimného jačmeňa, ktorý zozbierali z 58 % sledovaných plôch.

Jeho hektárový priemer zatiaľ vychádza na 4,82 tony, ale celkový priemer sa očakáva zhruba na úrovni 4,2 až 4,3 t. Informoval o tom tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Zber repky sa podľa neho ešte nedostal ani do polovice a doterajšia priemerná úroda 3,17 t/ha v ďalšom období s najväčšou pravdepodobnosťou klesne. Štatistický úrad SR ju odhadol na 2,59 t/ha, zatiaľ čo vlaňajšia skutočnosť predstavovala len 1,99 t/ha. Minuloročné výsledky však poznamenalo extrémne sucho v produkčných regiónoch, takže ich nemožno považovať za relevantnú základňu na posudzovanie tohtoročnej produkcie. Úroda by mala byť u všetkých letných plodín medziročne lepšia, teda aj v prípade hustosiatych obilnín, ktoré však boli do pondelka (15. 7.) zozbierané len z necelých 4,5 % osevných plôch, ktoré monitoruje SPPK.

Kombajny sa podľa Nemca zatiaľ objavili na poliach v regiónoch Bratislava, Senica, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Komárno, Trnava, Nitra, Levice, Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Veľký Krtíš, Bardejov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou a Trebišov. Na východnom Slovensku však zberové práce v druhej polovici minulého týždňa prerušili dažde, ktoré v okrese Trebišov na viacerých miestach sprevádzal aj ľadovec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments