Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva pod Tatrami. V novom traktore je to paráda

Žatva pod Tatrami. V novom traktore je to paráda
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kým na juhu Slovenska už majú obilie pod strechou, pod Tatrami len teraz odštartovali žatvu. Pustili sa do kosenia jarného jačmeňa. Ešte o čosi skôr pozbierali jesennú pšenicu. Výnos obilia ovplyvnilo nepriaznivé počasie.

Žatva pod Tatrami začala zberom pšenice zasiatej ešte na jeseň minulého roka. Poľnohospodárske družstvo Družba Poprad ju pestovalo na výmere 107 hektárov. Družstvo nemá sušičku, a tak obilie musí dozrieť do potrebnej vlhkosti.

„S kosbou sme začali druhý augustový týždeň. Vtedy mala pšenica optimálnu vlhkosť 13,7 percenta. Keď je vlhkosť obilia nad 15 percent, necháva sa ešte prezrieť na steble, aby sa dosušilo. Inak by zbožie v sýpke podľahlo skaze,” vysvetľuje tamojšia agronómka Renáta Haluščáková.

Priemerná úroda bola 4,2 tony pšenice na hektár.

“Mali sme už aj lepšie výnosy,” komentuje úrodu oziminy agronómka.

Jeseň bola mokrá, sialo sa keď bol dobrý čas. Niektoré polia na jeseň ani nedosadili, pôda bola premočená a na poliach sa tvorili mláky, ktoré ničili budúcu úrodu.

Mokrá jeseň, mokrá jar

Ani jar nebola o nič šťastnejšia a poľnohospodárom nepriala, aj keď jarný jačmeň stihli osiať podľa plánu na 160 hektárov. Opäť úradovalo počasie.

“Koncom mája boli tuhšie mrazy, ktoré nám pribrzdili rast jarných plodín – kukurice, jačmeňa a ovsa. Po výsadbe začali dažde, aj to spravilo svoje. Dnes sme boli zistiť, či už je jačmeň dostatočne suchý,” doplnila Haluščáková.

Ešte predtým, ako sa pristúpi k samotnej žatve, meria sa vlhkosť obilia. Družstevníci spravili na najsuchšom poli skúšobný zákos a čakali, čo prinesie meranie. Meranie vlhkosti jačmeňa napokon ukázalo hodnotu 13,8 percenta, čo znamená, že je vhodný čas na zber.

Pre chlapov v kombajnoch to bol pokyn, že môžu začať so žatvou.

“V tomto teple by to bolo peklo, jazdiť bez klimatizácie,” začína rozprávanie traktorista: “Našťastie tieto nové traktory majú všetko, displej, palubný počítač aj automat. Je to paráda,” pochvaľuje si. “Technika postupne nahrádza ľudí, ktorých je v tomto odvetví málo, a takisto, musíme kráčať s dobou,” dodáva agronómka na margo modernizácie techniky.

Ďalší bude pestrec

Na družstve ešte stále čakajú na to, kedy dozrejú ďalšie jariny. Podľa predbežných meraní vlhkosti sa bude, ako ďalší v poradí žať pestrec. Ten plánujú pokosiť do konca týždňa.

“Ceny obilia na Slovensku sú teraz vysoké. Hore však išli aj všetky vstupy – chemické postreky, hnojivá, nafta,“ uzatvára agronómka.

 

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments