Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zamerali sa na aktuálne témy

Zamerali sa na aktuálne témy
insert_photopoľnoinfo.sk - Gazdovský dvor u výskumníkov počas AX 2017

Naše poľnohospodárstvo starne. Zelené odvetvie môže nahradiť termín strieborné. Podľa farby vlasov väčšiny agromanažérov, by sme neboli ďaleko od pravdy.

“Je potrebné veľmi veľa propagácie, aby sme vrátili poľnohospodárstvo do rúk mladých,” uviedol Jozef Dvonč, primátor Nitry.

Svojim príhovorom otvoril v pondelok 33. ročník jediného filmového festivalu na svete, ktorého hlavnou témou je poľnohospodárska prvovýroba. Organizátori podujatia Agrofilm, na čele s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, si nedostatok odborníkov v rezorte uvedomujú. Aj preto ako otvárací snímok festivalu zvolili film Gazdovský dvor u výskumníkov. 

“Potešiť, osloviť a najmä zaujať deti a tým možno zmeniť vzťah najmladšej generácie k poľnohospodárstvu. To je dôvod, že pred piatimi rokmi vznikol, počas výstavy Agrokomplex, gazdovský dvor s mláďatami zvierat,” hovorí už v dokumentárnom filme Ján Huba z NPPC.

Za obdobie od spustenia projektu sa im podarilo niečo výnimočné. Rodičia musia často augustovú návštevu Agrokomplexu začať práve v zadnej časti výstaviska. V roky nevyužívanom priestore vznikol za pomoci balíkov slamy a invencie pracovníkov NPPC priestor, kde deti zažívajú svoje prvé spojenie s chovom zvierat alebo všeobecne s poľnohospodárstvom.

“V dnešnej dobe sme zvyknutí, že mnohé veci dostávame hneď, aj za cenu zadĺženia sa. Príroda nám však ukazuje, že na všetko kvalitné je potrebný čas,” uviedla Gabriela Matečná, šéfka agrorezortu.

Najmä v období potravinových škandálov v Európe považuje filmový festival Agrofilm za dôležitý. Poukazuje najmä na propagáciu kvalitných slovenských potravín. Ďalší premietaný film pracoval práve s touto emóciou. Divákom ukázal chutné a čerstvé paradajky, ktoré na pulty obchodných reťazcov dodávajú pestovatelia zo Žitného ostrova. Dôvodom vzniku série krátkych filmov – spotov o paradajkách, bolo najmä ich virálne šírenie na sociálnych sieťach. Tento typ filmov je na festivale uvedený vôbec prvý raz.

“Ďalšími novinkami je rozšírenie premietacích miest. K tradičným univerzitám, ktoré sú už roky zaradené medzi festivalové priestory, pribudla Univerzita Komenského v Bratislave a Univerzita veterinárneho lekárstva Košiciach,” hovorí Mario Schrenkel, prezident Agrofilmu a šéf NPPC.

Okrem premietaní filmov je pre návštevníkov pripravené aj diskusné fórum – Cesta mladých za úspechom na vidieku. Uskutoční sa už zajtra (4.10.2017) vo veľkej sále NPPC v Lužiankach.

Komplexné informácie o festivalom programe, sprievodných podujatiach, alebo miestach premietania nájdete aj na webovom sídle agrofilmu.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Gazdovský dvor u výskumníkov počas AX 2017

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jano
jano
3. október 2017 12:10

Farba vlasov vačšiny agromanažérov zostane nezmenená najmenej 20 rokoch, totižto im tam je veľmi dobre tak prečo by to mali prenechávať mladým,, a ked už k tomu príde tak to prenechajú zahraničným podnikateľom,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

onaj
onaj
4. október 2017 19:02

presne tak…