Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Zaujímavosti

Zamerali sa na aktuálne témy

Zamerali sa na aktuálne témy

Naše poľnohospodárstvo starne. Zelené odvetvie môže nahradiť termín strieborné. Podľa farby vlasov väčšiny agromanažérov, by sme neboli ďaleko od pravdy.

„Je potrebné veľmi veľa propagácie, aby sme vrátili poľnohospodárstvo do rúk mladých,“ uviedol Jozef Dvonč, primátor Nitry.

Svojim príhovorom otvoril v pondelok 33. ročník jediného filmového festivalu na svete, ktorého hlavnou témou je poľnohospodárska prvovýroba. Organizátori podujatia Agrofilm, na čele s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, si nedostatok odborníkov v rezorte uvedomujú. Aj preto ako otvárací snímok festivalu zvolili film Gazdovský dvor u výskumníkov. 

„Potešiť, osloviť a najmä zaujať deti a tým možno zmeniť vzťah najmladšej generácie k poľnohospodárstvu. To je dôvod, že pred piatimi rokmi vznikol, počas výstavy Agrokomplex, gazdovský dvor s mláďatami zvierat,“ hovorí už v dokumentárnom filme Ján Huba z NPPC.

Za obdobie od spustenia projektu sa im podarilo niečo výnimočné. Rodičia musia často augustovú návštevu Agrokomplexu začať práve v zadnej časti výstaviska. V roky nevyužívanom priestore vznikol za pomoci balíkov slamy a invencie pracovníkov NPPC priestor, kde deti zažívajú svoje prvé spojenie s chovom zvierat alebo všeobecne s poľnohospodárstvom.

„V dnešnej dobe sme zvyknutí, že mnohé veci dostávame hneď, aj za cenu zadĺženia sa. Príroda nám však ukazuje, že na všetko kvalitné je potrebný čas,“ uviedla Gabriela Matečná, šéfka agrorezortu.

Najmä v období potravinových škandálov v Európe považuje filmový festival Agrofilm za dôležitý. Poukazuje najmä na propagáciu kvalitných slovenských potravín. Ďalší premietaný film pracoval práve s touto emóciou. Divákom ukázal chutné a čerstvé paradajky, ktoré na pulty obchodných reťazcov dodávajú pestovatelia zo Žitného ostrova. Dôvodom vzniku série krátkych filmov – spotov o paradajkách, bolo najmä ich virálne šírenie na sociálnych sieťach. Tento typ filmov je na festivale uvedený vôbec prvý raz.

„Ďalšími novinkami je rozšírenie premietacích miest. K tradičným univerzitám, ktoré sú už roky zaradené medzi festivalové priestory, pribudla Univerzita Komenského v Bratislave a Univerzita veterinárneho lekárstva Košiciach,“ hovorí Mario Schrenkel, prezident Agrofilmu a šéf NPPC.

Okrem premietaní filmov je pre návštevníkov pripravené aj diskusné fórum – Cesta mladých za úspechom na vidieku. Uskutoční sa už zajtra (4.10.2017) vo veľkej sále NPPC v Lužiankach.

Komplexné informácie o festivalom programe, sprievodných podujatiach, alebo miestach premietania nájdete aj na webovom sídle agrofilmu.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Gazdovský dvor u výskumníkov počas AX 2017

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1580 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. jano
  3. októbra 2017

  Farba vlasov vačšiny agromanažérov zostane nezmenená najmenej 20 rokoch, totižto im tam je veľmi dobre tak prečo by to mali prenechávať mladým,, a ked už k tomu príde tak to prenechajú zahraničným podnikateľom,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  Odpovedať
 2. onaj
  4. októbra 2017

  presne tak…

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.