Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Zahraničné vína v obchodoch chutia horšie

Zahraničné vína v obchodoch chutia horšie
insert_photoilustračná foto poľnoinfo.sk

Chuť a vôňa zahraničných vín dostupných na slovenskom trhu je často nečistá – ovplyvňujú ju látky vznikajúce pri oxidácii či mikrobiálnom rozklade. Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR tento nedostatok zistili v prípade 21 skúmaných vzoriek zahraničných vín, čo predstavuje 18,3 percenta. Okrem toho zistili ďalšie nedostatky – napríklad vysoký obsah oxidu siričitého a kyseliny octovej v porovnaní s normami, pričom obsah alkoholu a zvyškového cukru vo víne sa často nezhodoval s údajom uvedeným na etikete.

Kyselina siričitá je toxická látka, ktorá sa vo vinárstve využíva na dezinfekciu sudov. Kyselina octová vzniká vo víne oxidáciou etanolu a tomuto procesu hovoríme octovatenie vína. Vo veľmi malých množstvách prospieva chuti vína, no väčšie množstvá sú nežiadúce, víno po nich chutí a vonia octom.

Problém bol aj s vínami s chráneným označením

„Nedostatky najmä v senzorických znakoch boli zistené aj pri maďarských vínach s Chráneným označením pôvodu a Chráneným zemepisným označením, pri vínach s deklarovaným pôvodom ako zmes vín z Európskeho spoločenstva i pri španielskych a talianskych vínach nízkej cenovej kategórie,“ uvádza ŠVPS na svojej internetovej stránke.

Pri drahších vínach dovezených zo zámoria z krajín ako Čile, Argentína, Juhoafrická republika, Nový Zéland a Austrália, neboli zistené nedostatky.

Sankcie

„Zistené nedostatky vín sa riešia v rámci správneho konania. V niektorých prípadoch budú stiahnuté z predaja, v iných sa uložia sankčné postihy,“ uvádza ŠVPS SR.

V obchodných sieťach sa zahraničné vína ponúkajú často za nižšiu cenu, ako domáca produkcia. Kontrola sa realizovala v období od mája do júla 2023 v maloobchodných predajniach, v obchodných reťazcoch, vo veľkoobchodných skladoch i v reštauráciách. Celkovo inšpektori vykonali 74 kontrol a odobrali 136 vzoriek. Najviac nedostatkov bolo zistených v obchodných reťazcoch.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ilustračná foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments