Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Začína sa žatva!

Začína sa žatva!

Zatiaľ pomaly, ale isto! Žatva sa v tomto roku konečne začala. Na niekoľkých lokalitách Slovenska začali roľníci so zberom ozimného jačmeňa. Dnes na obed vyšli na polia kombajny aj v Dlhom Klčove v okrese Vranov nad Topľou.

„Začali sme dnes popoludní. Zberáme ozimný jačmeň, ktorého vlhkosť klesla pod dvanásť percent, takže sa dá,“ uviedol dnes (25.6.2019) Juraj Matta z Roľníckeho družstva Dlhé Klčovo. „Agronómka po odobratí vzoriek potvrdila, že ozimný jačmeň je krásny a aj objemovú hmotnosť má dobrú,” dodal.

Pestovatelia odštartovali žatvu medzi prvými, hoci nepatria k najjužnejším roľníkom na Slovensku.

„Je to aj tým, že všetky prívalové dažde, ktoré v posledných dňoch boli, nás obišli. Po ozimnom jačmeni zrejme budeme mať prestávku, ale nebude veľmi dlhá, pretože aj jarný jačmeň je už na hranici dozrievania,“ dodal Matta.

Na juhu nitrianskeho kraja majú za sebou roľníci tiež prvé pokusy.

„Skúšali sme dnes a budeme aj zajtra. Zatiaľ je ozimný jačmeň vlhký. Pravdepodobne naplno začneme kosiť až vo štvrtok alebo v piatok. Vlani sme pritom žali ozimný jačmeň už 18.júna,“ vyjadrila sa v utorok Alena Szászová z Poľnohospodárskeho družstva Bátorove Kosihy.

Žatva je v tomto roku oproti vlaňajšku pozadu o 7 až 10 dní.

„Predpokladáme, že sa to vo väčšom rozbehne na budúci týždeň, keď naplno začneme s ozimným jačmeňom a repkou. Zatiaľ sme nezačali ani so zberom dát. Ale nepredpokladáme lepšiu úrodu ako vlani. Ťažko sa je teraz vyjadriť. Pokiaľ je neskoršia žatva, máme nádej, že úroda nebude taká katastrofálna. Ale v prípade tvrdých pšeníc bude určite nižšia ako vlani. Keďže do apríla nepršalo, zrná nemali možnosť sa poriadne rozvinúť. Ostatné druhy obilnín a repka, to sa ešte uvidí,“ uzavrel Peter Lelkes, predseda Poľnohospodárskeho družstva Sokolce.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Juraj Matta

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1558 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments