Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Vyšší sociálny prínos družstiev

Vyšší sociálny prínos družstiev
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rozdiely vo výsledku hospodárenia medzi poľnohospodárskymi družstvami a obchodnými spoločnosťami sa vlani prehĺbili. Vyšší podiel ziskových podnikov dosiahli obchodné spoločnosti (74 %) ako poľnohospodárske družstvá (53 %). Vyplýva to z tzv. zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za rok 2015.

Obchodné spoločnosti podľa agrorezortu hospodárili efektívnejšie s nižšou nákladovosťou výnosov, napriek tomu úroveň pridanej hodnoty je dlhodobo vyššia v poľnohospodárskych družstvách. Pretrvávajúce diferencie v efektívnosti hospodárenia v rozdielnych právnych formách sú dôsledkom štruktúry výroby s preferenciou rastlinnej výroby pred živočíšnou a vyššej úspornosti nákladových faktorov, najmä pracovných nákladov v obchodných spoločnostiach.

Vyššiu nákladovosť výnosov v poľnohospodárskych družstvách ovplyvnila vyššia zamestnanosť v prepočte na 100 hektárov poľnohospodárskej pôdy (2,5 osoby) ako v obchodných spoločnostiach (2,0 osoby), čo sa odrazilo vo vyšších pracovných nákladoch. Poľnohospodárske družstvá naďalej prispeli k vyššiemu sociálnemu prínosu na slovenskom vidieku v období nedostatočnej tvorby pracovných miest.

V ostatných rokoch sa poľnohospodárske družstvá podľa MPRV vnútorne premieňajú na kapitálové spoločnosti s majoritným majetkovým podielom len niekoľkých členov, obdobne ako vo väčšine obchodných spoločností a obdobne redukujú pracovne náročnejšie odvetvia výroby a zamestnanosť.

“Vyššia efektívnosť hospodárenia v obchodných spoločnostiach s medziročne klesajúcou nákladovosťou výnosov je ovplyvnená aj úsporami z rozsahu výroby s nižším podielom najmä živočíšnej výroby, ako aj 11,2-krát vyššími tržbami z predaja tovaru, ako u poľnohospodárskych družstiev. Vyššie intenzifikačné vklady v obchodných spoločnostiach boli podmienené aj dominantnejšou rastlinnou výrobou,” upozornil v správe agrorezort.

Vyššia zadlženosť majetku obchodných spoločností ako poľnohospodárskych družstiev je dôkazom vyššej ekonomickej bonity obchodných spoločností voči komerčným bankám z hľadiska cash flow, a tým splácania úverov.

“Pretrvávajúce diferencie vo výsledkoch hospodárenia medzi poľnohospodárskymi družstvami a obchodnými spoločnosťami sú spôsobené aj doznievajúcimi vplyvmi vzniku obchodných spoločností, ktoré väčšinou vznikli z bonitných častí majetku poľnohospodárskych družstiev, bez prevzatia adekvátnych záväzkov voči bankám a obchodným partnerom, ako aj bez vyrovnania podielov, čo predurčilo nižšiu nákladovosť výroby obchodných spoločností,” dodal agrorezort.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments