Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Tohtoročné TOP AGRO bude v kaštieli v Gbeľanoch

Tohtoročné TOP AGRO bude v kaštieli v Gbeľanoch
insert_photoKPN

Organizátori suťaže TOP AGRO – Klub poľnohospodárskych novinárov, sa každý rok snažia nájsť zaujímavé priestory na odovzdávanie ocenení. Tentokrát sa rozhodli uskutočniť toto slávnostné podujatie 27. októbra 2016 v novo zrekonštruovanom kaštieli Gbeľany pri Žiline.

V dedinke, ku ktorej vás nasmeruje obrovský areál automobilky Kia v Žiline – Gbeľanoch, sa pod obnovu barokového kaštieľa podpísal tamojší rodák Peter Janíček s manželkou. Jeho súčasnému kastelánsko-hotelierskemu príbehu predchádza stavbársky.

Keď získal peniaze z predaja svojho spolupodielu v úspešnej stavebnej firme Skybau spoločnosti Skanska, neodsťahoval sa s rodinou na Floridu, aby si užíval majetok. „Som lokálpatriot. Myslím, že peniaze by sa nemali vyvážať, ale investovať tu, na Slovensku,“ hovorí.

Kongres a wellnes hotel
Poslednými panskými vlastníkmi tohto kaštieľa z druhej polovice 18. storočia v anglickom parku bola rodina Majláthovcov. Tá ho počas 2. svetovej vojny opustila. Po znárodnení sa tam vystriedala polícia, škola i ochrana prírody. Reštituenti ho neskôr predali firme Omnitrade bývalého spolumajiteľa košických VSŽ Jána Smereka, ktorá je aj významným podnikateľom v neďalekom lyžiarskom stredisku vo Vrátnej doline.

Keď kaštieľ v roku 2011 kúpili Janíčkovci, nebol našťastie v dezolátnom stave, ako v mnohých iných prípadoch. Od začiatku bol jasný zámer prerobiť ho na kongresový a wellness hotel. Dnes sa volá Château Gbeľany a jeho súčasťou je aj krásny anglický park. V útrobách nájdete aj kaplnku. Otvárali ho po neuveriteľne krátkom čase – po poldruha roku rekonštrukčných prác v októbri minulého roku. Na tohtoročný deň otvorených dverí boli prizvaní všetci obyvatelia obce a prišlo ich 1 600. Rozpočet 3,3 mil. eur v tomto prípade pomohli spolovice pokryť eurofondy.

Stavba roka 2015

Z kvalitne odvedených prác vidno, že na ne dohliadal skúsený stavbár, akým majiteľ P. Janíček nesporne je. Po tom, čo precestoval zahraničie, sa s architektom Viktorom Šabíkom zhodli, že ruiny bývalých hospodárskych budov za kaštieľom zničených požiarom nebudú stavať do podoby barokovej pseudopamiatky. Vekovo i štýlovo ich úplne odstrihli od kaštieľa, no zároveň fyzicky prepojili s barokovou stavbou. Novovybudovaný objekt s nápadnou modernou fasádou z latiek zo sibírskeho smrekovca skrýva dnes reštauráciu, lobby bar i kuchyňu, wellness priestory s bazénom a ďalšie servisné zariadenia.

Mnohých moderná prístavba mierne šokuje. P. Janíček ju však bráni. „Našou métou bolo vytvoriť objekt, v ktorom sa budú dobre cítiť aj ľudia 21. storočia,“ objasňuje. Tento postup ocenili aj odborníci a rekonštrukcia získala ocenenie Stavba roka 2015.

Na druhom podlaží prístavby je kongresová sála s kapacitou až 350 osôb. Tam sa uskutoční 27. októbra 2016 oficiálna časť TOP AGRO, kým na nasledujúci raut sa pozvaní hostia presunú do reštaurácie a jej priľahlých salónikov a priestorov. V hoteli sa budú môcť účastníci za zvýhodnených cien aj ubytovať.

Stojí za prehliadku

V kaštieli možno nájsť veľa zaujímavostí. Časť izieb včlenili za pomoci moderných technológii aj do pôvodného originálneho dreveného barokového krovu, vďaka čomu rozšírili celkovú kapacitu na 90 lôžok.

Nazmar nepadlo ani staré drevo z krovov, ktoré bolo treba vymeniť či stromov, ktoré museli vyrúbať. Využili ich na výrobu schodísk, zábradlí či dverí. Všetko sa, samozrejme, dialo za prísneho dozoru žilinských pamiatkarov na čele s Vladimírom Majtánom.

Château Gbeľany funguje dnes ako naozajstná rodinná firma. Okrem manželov Janíčkovcov tam pracujú aj obe ich deti.

Autor článku: Jana Janků - podpredsedníčka KPN pri SSN
Zdroj obrázku: KPN

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments