Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Syráreň Bel rozšírila výrobu a prijala 50 zamestnancov

Michalovská Syráreň Bel Slovensko rozšírila výrobu a prijala 50 nových zamestnancov v zmysle záväzku voči štátu, ktorý v tejto súvislosti požiadala o investičnú podporu. Ide o úľavy na dani z príjmu vo výške 950.000 eur a dotáciu na obstaranie technológií v sume 450.000 eur. Rozšírenie výroby predstavuje celkové oprávnené náklady vo výške 4,25 milióna eur.

Projekt, ktorého realizácia bola avizovaná na jar tohto roka, sa týka rozšírenia výrobnej kapacity výrobku Mini BabyBel o 50 percent, pričom takmer 99 percent zvýšenej kapacity je určených na export.

„Michalovský závod je jedným z najdôležitejších závodov, ktorý tento výrobok produkuje,“ uviedol Mark Tettelaar z vedenia spoločnosti.

Bez investície by podľa jeho slov nebolo možné zvýšiť výrobu.

„Výhodou závodu bolo, že sme nemuseli budovať nové haly, len zväčšiť kapacitu strojov,“ dodal s tým, že štátna pomoc je zaujímavá hlavne záväzkom z obidvoch strán. Ide totiž o projekt, ktorý má dosah na celý región prostredníctvom dodávok mlieka, čo presahuje rozmery jednej fabriky.

Spoločnosť má ambície podporiť rozvoj produkcie mlieka na Zemplíne. Pri výrobe môže ísť podľa Tettelaara do spotreby 80 až 100 miliónov litrov mlieka.

„Ak by to bolo možné dodať na východnom Slovensku, bolo by to ideálne,“ uviedol. Štatisticky má východné Slovensko podľa slov riaditeľa michalovskej syrárne Martina Buršáka najmenej produkcie mlieka vzhľadom na veľkosť regiónu, čo je jeden z limitov.

Produkt sa vyrába zo slovenského mlieka. Keďže kapacity na východnom Slovensku nie sú postačujúce, spoločnosť expandovala tiež k dodávateľom na strednom Slovensku.

„My chceme garantovať našim dodávateľom budúcnosť aj v tomto neľahkom období vzhľadom na tzv. mliečnu krízu,“ dodal s tým, že s nimi majú uzatvorené zmluvy na päť rokov. Ide o zhruba 50 až 60 dodávateľov na 80 miliónov litrov mlieka.

„Vo fabrikách, ktoré máme v Holandsku, máme cez 1000 dodávateľov, ale je pravdou, že farmy na Slovensku sú oveľa viac koncentrovanejšie ako na západe,“ dodal.

Spoločnosť Syráreň Bel Slovensko, a. s., je súčasťou francúzskej skupiny Bel. Pôsobí v 130 krajinách sveta a má 28 výrobných prevádzok. Na Slovensku pôsobí od roku 2000 prostredníctvom závodu v Michalovciach a obchodného zastúpenia v Bratislave. Michalovská spoločnosť dosiahla za rok 2015 obrat takmer 74 miliónov eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments