Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Rýchle spracovanie strniska s veľkou pracovnou šírkou

Rýchle spracovanie strniska s veľkou pracovnou šírkou
insert_photo2 x Hriadeľ, spol. s r. o.

Horsch ponúka 2 typy Jokerov a to je nový Joker RT so stredovým podvozkom a dvojitým utužovacím valcom a tak isto pôvodný model Joker RT ale pod názvom Joker Classic, ktorý má podvozok umiestený na konci stroja a s jednoradovým utužovacím valcom.

Hlavný rozdiel medzi modelmi Joker RT a Joker RT Classic je tak predovšetkým integrovaným podvozkom v priestore medzi radmi tanierov a valcom. Je dostupný v záberoch 5, 6, 8, 10 a 12 metrov.

Nová koncepcia podvozka
Joker RT v rámci novej koncepcie je veľmi podobný svôjmu ťažšiemu bratovi Joker HD. Už od prvého pohľadu je zrejmé, že podobne ako v ťažšom modeli Joker HD, je podvozok plne integrovaný v strede stroja, zatiaľ čo v modeli Joker RT Classic je podvozok nesený za strojom. Vďaka novej konštrukcii tak poskytuje viac priestoru medzi jednotlivými radmi tanierov a valcom vďaka čomu umožňuje dvojradové usporiadanie valca aj bez toho aby bol stroj nadmieru dlhý. Počas práce ostáva podvozok stroja v poli trvalo zdvihnutý. Na úvrati sa tak Joker RT dvíha len pomocou piestu na oji, aj pri zapojení do spodných ramien závesu. Toto konštrukčné riešenie znamená, že valec trvalo nesie veľký podiel z hmotnosti stroja.

Skvelé technické a veľmi praktické riešenie je že pomocou dvojčinného hydraulického okruhu vie obsluha traktora podvozok ,,Jokra“ na krátky čas spustiť dole, napríklad kde sa vyskytujú veľmi mokré časti poľa, čím vlastne odľahčí stroj. Na vedenie pracovnej hĺbky sa podieľajú dve predné kolesá, ktoré môžu byť za príplatok ovládané aj hydraulicky. Sériovo sa pracovná hĺbka nastavuje už osvedčenými a známymi dorazovými podložkami alu-clips. V zadnej časti stroja sa nachádza stupnica, ktorá slúži k dobrej orientácii pracovnej hĺbky. Veľmi dobre je riešenený hydraulický piest na oji ktoré môže vďaka vedeniu hĺbky inými prvkami zachytávať kmity a kopírovať nerovnosti povrchu.

Konštrukcia rámu už na prvý pohľad ukazuju technickú a sofistikovanú vyspelosť strojov Horsch ktorá sa už takmer 8 rokov osvedčila na modeli Tiger a Terrano. Priečne profily sa nenapojujú jednoduchým zvarom ale ide o kapsové spoje, pri ktorých sa do 120 mm pozdĺžnych profilov zasúvajú priečne 100 mm nosníky, ktoré sú potom po celom obvode spojené zvarom.

Hlavné pracovné náradie-Horsch taniere
Gro vykonanej práce nám vykonajú taniere s priemerom 520 mm, ktoré sú dostupné aj pri modeloch Joker CT a Joker RT Classic. Optimálna pracovná hĺbka je medzi 5 až 12 cm. Vďaka svôjmu agresívnemu vykrojovaniu ľahko prenikajú do pôdy. Optimálny rezný uhol 17° sa zachová aj pri opotrebovaných tanieroch. Taniere sú upevnené párovo na jednom spoločnom ramene. To umožňuje lepšiu priechodnosť materiálu strojom, ale tiež to spôsobuje, že náboj jedného z oboch tanierov je posadený viac vpredu, a tým je častejšie
vystavený prúdu zeminy, kameňov a tvrdému strnisku. Náboje sú pochopiteľne tak ako je zvykom bezúdržbové. Ako ochrana a istenie proti veľkým rázom a zároveň aj ako jemné odpruženie pre sú ramená tanierov uchytené na ráme pomocou svorníkov cez gumové bloky.

Utuženie pôdy
Na výber máme z dvoch variant utužovacích valcov. Dvojitý SteelDisc, s priemerom 58 cm a disponuje vlastnou hmotnosťou 220 kg na jeden meter šírky. Je určený hlavne pre únosné, ťažké a hlinité pôdy, pretože okrem veľmi dobrého hlbokého i povrchového utuženia dosahuje tiež dobrého rozdrobenia hrúd. Druhá alternatíva je valec Dvojitý-Rollpack s priemerom 55 cm. Ide o dvojradový valec s otvorenou stavbou z U-profilov, ktorý má vlastnú hmotnosť 130 kg/m. Je veľmi vhodný pre ľahšie, menej únosné pôdy s obsahom piesku, alebo pre parcely ktoré sú často pod vodou. Výborné samočistenie dosahuje aj vďaka prekrývajúcim sa článkom oboch radov valca.

Rýchla preprava a kompaktnosť
Vďaka trojdielnej stavbe rámu je možné Joker RT rozklápať aj sklápať pri zdvihnutom alebo vytiahnutom podvozku. Tiež vďaka „trojdielnosti“ rámu je jeho prepravná výška relatívne nízka a znížené ťažisko zväčšuje odolnosť proti prevráteniu. Stabilitu podporuje aj veľmi široký rozchod podvozku. Prepravná šírka modelov Joker RT sú 3 metre.

Autor článku: Ing. Patrik Čachó, Horsch Produkt Manager, Hriadeľ spol. s r.o.
Zdroj obrázku: 2 x Hriadeľ, spol. s r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments