Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Vybudovanie mliekarne v Agrodružstve Krivá stálo asi 500.000 eur

Krivá 11. marca (TASR) – Približne 500.000 eur (15,06 milióna Sk) stálo vybudovanie mliekarne v Agrodružstve Krivá pri Dolnom Kubíne, ktorá spracováva kravské a ovčie mlieko. Umožňuje čiastočne eliminovať nepriaznivé dopady nízkej ceny mlieka na ekonomiku celej poľnohospodárskej výroby v družstve.

“Súčasná cena mlieka 22 centov (6,63 Sk) za liter je likvidačná pre chovateľov kráv. Očakávame, že ešte poklesne o štyri centy (1,21 Sk), čo bude už neúnosné pre prvovýrobcov,” povedal predseda predstavenstva Agrodružstva v Krivej Marian Ďurčo.

Podľa neho mliekareň im pomáha čiastočne prežiť. Plánovali aj jej zisk, ale teraz ho nedokážu vyprodukovať. Budovali ju tiež preto, aby spestrili ponuku mliečnych výrobkov v turistickom regióne Oravy najmä o tradičné parené a údené syry.

“Projekt mliekarne sme začali pripravovať pre dvoma rokmi a vtedy bola cena mlieka vyššia ako teraz. Okrem toho na Oravu prichádzalo aj viac turistov, najmä z Poľska. V súčasnosti je nepriaznivý aj kurz eura k zlotému a českej korune,” poznamenal Ďurčo.

V Agrodružstve v Krivej chovajú takmer 150 dojníc a 700 oviec. Denne by mali od nich získať asi 2500 litrov (l) kravského a 400 až 500 l ovčieho mlieka. Uvedenú produkciu dokážu spracovať vo svojej mliekarni, v ktorej v súčasnosti zamestnávajú šesť ľudí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments