Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vo Veľkých Kozmálovciach stavajú rybný chodník

ryby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - ilustračné foto

Vodné dielo Veľké Kozmálovce len nedávno oslávilo 30 rokov. Využíva sa najmä ako zásobáreň technickej vody pre potreby elektrárne v Mochovciach. Od svojho vzniku však okrem úžitku prináša aj problémy – a to pre ryby.

„Je to pre ryby neprekonateľná prekážka. Rozdiel spodnej a hornej hladiny na tejto stavbe je 7 metrov, čo žiadna ryba, ktorú poznáme, neprekoná,“ priznal Juraj Jurica, riaditeľ správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Dôsledkom po celé roky bola problémová migrácia rýb, ktoré sa nie vždy dokázali dostať na lokality neresenia. To malo vplyv aj na rozmnožovanie. Rybári každoročne straty museli vykrývať aj zarybňovaním.

„Sme preto radi, že sa na celom Slovensku začali spracovávať projekty na odstránenie týchto migračných bariér,“ uviedol Andrej Píš, hospodár SRZ – Nitra.

Na vodnom diele Veľké Kozmálovce plánujú vodohospodári vybudovať rybovod. Ide o rybný chodník, ktorý pomôže pri migrácii rýb.

„Projekt bol vypracovaný s ichtyológmi a ďalšími odborníkmi tak, aby riešil migračnú bariéru a prechod rybovodom, aby ryby mohli ďalej pokračovať proti prúdu,“ dodal Jurica.

Vybudovanie rybovodu bude stáť takmer 2 milióny eur, ktoré vodohospodári čerpajú z eurofondov.

„Celá stavba rybovodu bude v dĺžke asi 450 metrov. Súčasťou budú aj oddychové zóny, kde bude stojatá voda s pokojnou hladinou a stálou hĺbkou. Koryto bude konštruované tak, aby sa čo najviac priblížilo pôvodnému korytu Hrona,“ vysvetlil projektant rybovodu Peter Chládek.

Výstavba by mala trvať asi 18 mesiacov. S prvými prácami vodohospodári začali ešte vlani.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments