Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

SPF: Vydržanie časti pozemkov na Donovaloch, preverí GP SR

Habakuky
insert_photoTASR - Rozprávkovú dedinu nazvanú Habakuky sprístupnili 13. júna 2009 na Donovaloch v okrese Banská Bystrica.

Generálnej prokuratúre SR adresoval Slovenský pozemkový fond (SPF) trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu a zneužívania právomoci verejného činiteľa pri neoprávnenom vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v katastrálnom území Donovaly. Ide o pozemky v celkovej výmere takmer 8000 štvorcových metrov a jeden z nich sa nachádza v areáli Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet. TASR o tom v piatok informoval Martin Kormoš, hovorca SPF.

Ako pre TASR Kormoš zdôraznil, k vydržaniu pozemkov došlo v roku 2016, a to aj napriek skutočnosti, že pred vydaním notárskej zápisnice dotyčný notár nepožiadal SPF, ktorý pozemky dovtedy spravoval, o vyjadrenie, že nemá k vzniku vlastníckeho práva výhrady. Pri pozemkoch v extraviláne je totiž podľa Kormoša toto vyjadrenie v zmysle platného Notárskeho poriadku povinnou súčasťou osvedčenia.

Vydržiteľom pozemkov v lukratívnej lokalite Donovaly, vrátane pozemku s výmerou takmer 2600 štvorcových metrov nachádzajúcom sa v areáli Habakuky, ktorý od roku 2008 prenajíma SPF prevádzkovateľovi, má byť 78-ročný muž. Aktuálne údaje o pozemku sú verejne dostupné na katastrálnom portáli.

“SPF vlani v septembri vyzval vydržiteľa na zdokladovanie splnenia podmienok nadobudnutia vlastníckeho práva vydržaním v zmysle notárskej zápisnice, predovšetkým na zdokladovanie titulu nadobudnutia pozemkov, preukázanie právneho nástupníctva po pôvodnom nezistenom vlastníkovi a zdokladovanie nakladania s nehnuteľnosťami ako s vlastnými. Vydržiteľ na žiadosť fondu nereagoval, preto sme v predmetnej veci podali trestné oznámenie,” vysvetlila generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

So zneužívaním inštitútu vydržania pozemkov v zmysle príslušného paragrafu Notárskeho poriadku sa podľa Kormoša SPF opakovane stretáva, a to už dlhodobo. Preveruje preto každé osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníctva pozemkov v jeho správe alebo nakladaní, o ktorom sa dozvie. Ak osvedčeniu nepredchádzalo kladné vyjadrenie SPF a nadobúdateľ hodnoverne a dostatočne nepreukáže splnenie všetkých podmienok vydržania podľa zákona, automaticky nasleduje posúdenie možnosti uplatnenia právnych prostriedkov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Rozprávkovú dedinu nazvanú Habakuky sprístupnili 13. júna 2009 na Donovaloch v okrese Banská Bystrica.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments