Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 21.1.2019

Trhové ceny
insert_photoautor

Cena potravinárskej pšenice v druhej polovici januára vzrástla v Hamburgu, Slaski a v Bratislave v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 2,75 Eur/t, 0,18 Eur/t, resp. 2,15 Eur/t. V dodacom mieste Rouen a v Bruseli cena poklesla rovnako o 2,00 Eur/t. V Prahe nastal medzitýždňový pokles ceny pšenice na potravinárske využitie o 4,05 Eur/t. Ceny pšenice na kŕmne účely sa zvýšili o 0,88 Eur/t v Slaski a o 1,25 Eur/t v Hamburgu.

Nákupná cena kŕmneho jačmeňa poklesla v rozmedzí 0,48 – 4,00 Eur/t v Muntenii, Bruseli, Hamburgu a v Rotterdame. Najvýraznejší nárast ceny jačmeňa na kŕmne účely nastal v Bratislave a to o 9,09 Eur/t.

V Zachodni sa cena kŕmnej kukurice zvýšila v porovnaní s minulým týždňom o 0,35 Eur/t. Cena kukurice na kŕmne účely sa zachovala v Mannheime a poklesla v ostatných sledovaných oblastiach v rozmedzí 2,00 po 10,55 Eur/t. Priemerná cena potravinárskej raže sa v medzitýždňovom porovnaní zvýšila v Zachodni o 0,38 Eur/t a poklesla v Prahe o 0,82 Eur/t.

Ako zvyčajne v posledných hospodárskych rokoch aj v prvých mesiacoch obchodnej sezóny 2018/19 bol zaznamenaný silný export pšenice z Ruskej federácie, najmä do Egypta a Turecka. V nasledujúcich mesiacoch sa očakáva zníženie konkurencieschopnosti pšenice od ruských dodávateľov na trhoch viacerých krajín Afriky a Latinskej Ameriky. Vyššie ceny pšenice od exportérov z EÚ (z dôvodu výrazného zníženia úrody) poskytujú možnosti vývozu pre ruských dodávateľov. Očakáva sa však, že v druhej polovici sezóny 2018/19 môžu exportéri pšenice z EÚ opätovne získať trhový podiel v krajinách na severe Afriky a na Strednom východe.

Významným svetovým exportérom pšenice bude v obchodnej sezóne 2018/19 pravdepodobne Kanada, ktorá zásluhou konkurenčných cien, už získala väčší trhový podiel v Mexiku a v Brazílii. Zavedenie odvetného cla zo strany Číny na import pšenice z USA zvýhodní kanadský export.

Rozsiahle sucho bude zrejme hlavnou príčinou zníženia exportu pšenice z Austrálie v sezóne 2018/19 za posledné desaťročie. Ponúka sa príležitosť pre vývozcov pšenice z USA a Kanady, aby pokryli dopyt namiesto Austrálie na ázijskom trhu.

Rekordná úroda a znehodnotenie pesa voči doláru vyrovná dopad zavedenia exportnej dane a vytvára priaznivé konkurenčné možnosti pre argentínsky export pšenice. V prvom štvrťroku 2019 budú argentínski exportéri hľadať možnosti vývozu pšenice na trhoch afrických a ázijských štátov.

Autor článku: NPPC - VÚEPP
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments