Vo februári ovplyvnili ceny kukurice nepokoje vo svete
Burza Euronext v Paríži oslabila v mesiaci február o 1 percento a burza BÉT v Budapešti o 3,2 percenta, čo je pokles o 7 eur za tonu pre termíny obchodovania marec. Ceny na burze v Chicagu sa stabilizovali a kukurica posilnila o viac ako 7,8 percenta.
V priebehu mesiaca február na všetkých nami sledovaných burzách cena kolísala a jej vývoj bol ovplyvnený situáciou na trhu s ropou, ako aj vývojom dolára voči euru. Navýšenie exportu tejto komodity o približne 50 percent z USA pre začiatok februára, ako aj stav konečných zásob kukurice, posilnili cenu v strede mesiaca na viac ako 30 mesačné maximá. Napätá situácia v severnej Afrike a na Blízkom východe a následné špekulácie ohľadne spomalenia dopytu zo strany veľkých importérov spôsobila prepad ceny hlavne v posledný týždeň.
Koniec minulého roka sa niesol v znamení rastu. Vývoj bol priamoúmerný rastu dopytu hlavne zo strany výrobcov bioetanolu. Dôležitým faktorom pre vývoj ceny je práve veľkosť plochy určenej na jej výsev a to hlavne v USA, ako najväčšieho pestovateľa tejto plodiny. Podľa správy USDA (amerického ministerstva poľnohospodárstva) dosiahnu osevné plochy nárast na 36,2 milióna hektárov.
Konečná veľkosť výmery bude ale závisieť od mnohých faktorov. V prvom rade od vývoja ceny, od vývoja nákladov na pestovanie a v neposlednom rade aj od podmienok, teda hlavne od počasia. Neskorý zber kukurice v minulom hospodárskom roku pravdepodobne navýši tak náklady na hektár, ako aj spotrebu hnojiva, preto je prognóza USDA stále otázna a vyrieši sa definitívne až v apríli.
Cena kukurice sa v najbližšej budúcnosti bude odvíjať od vývoja vzťahov v krajinách zmietaných nepokojmi, lebo tieto krajiny sú hlavnými producentmi ropy. Tu hrozí ich systémový kolaps a ten bude mať vplyv nielen na jej cenu, ale aj na cenu zlata a ostatných komodít. Oslabenie ceny kukurice môže byť ako dôsledok špekulácii a presun investícii do stabilnejších komodít. K faktorom ako je vývoj kurzu dolára voči euru, počasie, stav zásob a prognóza produkcie, pribudne tento rok ako jeden zo silných faktorov aj politický vývoj a jeho dôsledok na ceny ropy.