Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vlčan: Čerpanie eurofondov sa má zjednodušiť

Vlčan: Čerpanie eurofondov sa má zjednodušiť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Čerpanie európskych peňazí na niektoré projekty má byť jednoduchšie. Avizuje to ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré plánuje zaviesť zmeny pri investičných výzvach. Priniesť ich majú katalógy, pre ktoré poskytnú informácie samotní poľnohospodári.

„Uvedomujeme si, že poľnohospodári, spracovatelia aj potravinári, bojujú s veľkým investičným dlhom. Žiaľ, v minulosti rozdeľovanie eurofondov nebolo efektívne a to predovšetkým pre pokrivenie korupčnými schémami, čomu sa my chceme samozrejme vyhnúť,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Nové katalógy

Transparentnejšie a efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi sa má týkať výziev, v rámci ktorých poľnohospodári môžu nakupovať poľnohospodársku techniku, ako aj investícií do poľnohospodárskych stavieb. Rezort deklaruje zjednodušenie aj zrýchlenie čerpania eurofondov pre poľnohospodárov.

„Za účelom dosiahnutia čo najväčšieho efektu pridelených zdrojov, budeme chcieť nastaviť finančné limity na najčastejšie obstarávané tovary a investície. Z tohto dôvodu som dnes listom oslovil osem záujmových združení poľnohospodárov, spracovateľov a potravinárov, aby sa prihlásili na nami vytvorenej stránke,“ uviedol Vlčan.

Ide o webovú stránku https://rezort-nppc.sk/dotaznik/login , ktorú vytvorilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum. Link je už v súčasnosti funkčný.

„Keď sa potenciálny záujemca o čerpanie eurofondov prihlási, tak môže vyplniť, čo by si chcel z danej výzvy zaobstarať – aké zariadenia, traktory, kombajny, práčky zeleniny a podobne, prípadne aké haly, stajne. Chceme poprosiť všetkých, ktorí majú záujem investovať, aby nám povedali, čo by chceli obstarávať,“ vysvetlil minister.

Na základe takto získaných informácií rezort vytvorí katalóg.

„Našim cieľom je na základe získaných údajov nastaviť cenové limity na nákup najčastejšie uvádzanej techniky alebo výstavby hospodárskych zariadení a budov. Tým sa celý proces nákupu pre žiadateľov zrýchli a zároveň povedie k efektívnejšiemu a transparentnejšiemu čerpaniu podpôr z európskych zdrojov,“ dodal Vlčan.

Chcú sa vyhnúť podvodom

Cieľom takto vytvorených katalógov má byť najmä vyhnutie sa podvodom, aké sa na Slovensku diali v minulých rokoch.

„Bolo verejným tajomstvom, že výsledkom verejných obstarávaní techniky pre poľnohospodárov boli predražené nákupy oproti trhu aj o sto percent. Forenzný audit, ktorý sme po voľbách dali vykonať v Pôdohospodárskej platobnej agentúre poukázal napríklad na mimoriadne predražené nákupy kombajnov za ceny, ktoré vyšli z verejného obstarávania,“ dodal Samuel Vlčan.

Po novom by k takýmto praktikám už dochádzať nemalo. Po stanovení finančných limitov na konkrétnu techniku a stavebné práce aj v prípade navýšenia konečnej ceny dostane žiadateľ len peniaze na základe katalógovej hodnoty.

„Napríklad zistíme, koľko stojí 55 kilowatový traktor. Zistíme, aká je reálna trhová hodnota, za čo sa dá v súčasnosti takýto traktor obstarať. Stanovíme finančný limit, napríklad 70 tisíc eur. Každý zo záujemcov, ktorý si taký traktor zaobstará, predloží faktúru a my bez ohľadu na to, či si obstaral niečo drahšie, lebo mu záleží napríklad na značke pneumatík, tak my mu povieme, s ohľadom na intenzitu pomoci, ktorá môže byť od 35 do 60 percent – my ti stanovíme tento finančný limit. My ti toľko preplatíme. Nemusí robiť žiadne verejné obstarávanie a môže si hneď daný tovar, napríklad konkrétne traktor, kúpiť,“ vysvetlil na príklade minister.

Najčastejšie položky

Finančné stropy rezort určí len pre najčastejšie požadované investície – teda na tie položky, ktoré sa budú aj v aktuálne spustenom prieskume opakovať najviac.

„Záleží aj na tom, koľko bude takýchto najčastejšie sa opakujúcich položiek. Nebudeme samozrejme schopní stanoviť finančné limity pre úplne všetky položky, lebo na to, aby sme to mohli urobiť, musíme katalóg veľmi dobre zdôvodniť voči Európskej komisii. Musí nám to schváliť certifikačný orgán, že nami stanovená metodika je efektívna, že naozaj nedochádza k riziku predražovaných nákupov. A je to samozrejme zložité aj s ohľadom na to, že dnes je trh po rozbehu globálnej ekonomiky a po druhej vlne koronakrízy rozkývaný. Vieme, že chýbajú napríklad čipy, preto nám aj ceny niektorých elektronických zariadení kolíšu. Napriek tomu sa budeme snažiť urobiť to čo najlepšie, aby sme čo najrýchlejšie dostali alokované zdroje do reálnych investícií,“ dodal Vlčan.

Ministerstvo už od mája pripravuje vyhlásenie viacerých investičných výziev – pre poľnohospodárov v objeme asi 160 miliónov eur, pre spracovateľov v objeme asi 170 miliónov eur. Do tvorby katalógu sa môžu budúci žiadatelia zapojiť do 8. októbra.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments