Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Vlani výrazne narástol dopyt po králičom mäse

Vlani výrazne narástol dopyt po králičom mäse
insert_photokralici-hyla.cz - Králiky na farme Jiřího Kočára

Farma Jiřího Kočára sa v obci Ratibořice na Vysočine stará o 3-tisíc králikov. Majiteľ sa chovom brojlerových králikov určených na výkrm zaoberá dvadsaťpäť rokov. Pre ich chov opravil budovu bývalej ošipárne, ktorú mu v reštitúcii vrátilo družstvo. Najťažšie bolo preraziť na trhu, povedal pre ČTK.

„Za tie roky, čo to robím, bol vlani najväčší dopyt po králičom mäse. Vôbec sme nestíhali. Tento rok to pokračuje,“ povedal Kočár.

Chovu králikov sa venujú aj dvaja z jeho troch synov. Jeden má farmu na jatočné králiky, druhý ich chová na laboratórne účely.

Jiří Kočár, pôvodnou profesiou elektrotechnik zamestnaný v Tesle v Rožnove pod Radhoštěm, neskôr tlmočil z nemčiny.

„Ako tlmočník som jazdil po Európe a v severnom Taliansku som sa dostal ku králikom,“ zaspomínal.

Odtiaľ si tiež do obce kde dnes hospodári doviezol prvých 70-králikov Hyla, teda hybridný druh vytvorený krížením radu plemien. V 90. rokoch bolo podľa Kočára v Českej republike 127-chovov králikov, ktoré mali cez 50-samíc. Väčšina postupne skončila.

Vďační za králika boli len v domovoch dôchodcov

„Chovatelia si mysleli, že to pôjde ľahko a že na tom zarobia peniaze, ale ono to tak ľahko nejde,“ povedal farmár.

Podotkol, že králik je chúlostivý a potrebuje inú starostlivosť než napríklad ošípané alebo hovädzí dobytok. Neskôr si Kočár zariadil porážku na neďalekých hydinových bitúnkoch. Ťažké ale bolo nájsť odbyt pre králičie mäso.

„Tri roky som ľudí doslova prosil, aby si ich kúpili. Vďační za králika boli len v domovoch dôchodcov,“ povedal.

Kočárovcom sa s králičím mäsom začalo dariť až na trhoch v Prahe. Teraz ich už dodávajú napríklad aj do škôl. Ponúkajú chladené králiky aj výrobky z králičieho mäsa, vrátane paštét a klobás. Jiří Kočár sa musel vyrovnávať aj s inými ťažkosťami. V roku 2000 chov postihol králičí mor a za týždeň uhynulo 1700-králikov.

„To som bol na dne,“ uviedol.

Antibiotiká zvieratám nedáva dodnes, ale jeho chovné králiky sú očkované proti moru a myxomatóze. Chovnú stanicu Kočár vybudoval o dva roky neskôr. Chovné zvieratá doviezol zase z Talianska. Dnes už je v penzii a ako uviedol, prácu si užíva.

Medzi zákazníkmi najradšej vidí menších chovateľov, pre ktorých tiež pravidelne organizuje stretnutia. Chovné samice králikov už z obce Ratibořice putovali napríklad do Litvy, Bieloruska, na Ukrajinu, do Poľska alebo na Slovensko. Chovná stanica spolupracuje s vysokými školami a vedeckými pracoviskami, ktoré tam overujú napríklad vplyv rôznych zložiek krmiva.

Na Vysočine sa podľa krajskej veterinárnej správy zaoberá chovom králikov sedem fariem, fungujú na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: kralici-hyla.cz - Králiky na farme Jiřího Kočára

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments