Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Vie minister počítať?

Vie minister počítať?
insert_photografika poľnoinfo.sk

V otvorenej ekonomike a v štáte Európskej únie naozaj nikto nepredpokladá, že by mohol vzniknúť nedostatok potravín. Ceny hustosiatych obilnín ale v posledných týždňoch významné rastú, čo skôr môžeme pripisovať špekulatívnym obchodom na trhu, ako reálnemu prepadu, alebo nedostatku produkcie.

Potravinová sebestačnosť štátu je ale dôležitá. Vidieť to pri kroku Ruskej federácie, ktorá ako významný exportér nechala takpovediac napospas osudu svojich dôležitých odberateľov pšenice. Z obavy nárastu cien potravín vo vlastnom štáte a nedostatku kŕmnych obilnín pre hospodárske zvieratá, z jedného dňa na druhý stopla export obilnín. Krok by to nebol zvláštny, veď stabilita štátu ide ruka v ruke s prijateľnou cenovou úrovňou potravín a v prípade, že je na svete dostatočná produkcia obilnín, nedochádza k žiadnemu problému. Jedného exportéra nahradí iný, ktorý dokáže naplniť požiadavky trhu. Na strane druhej, Rusi, vďaka svojej protekcionistickej politike prídu o miesto na viacerých trhoch. Napriek zložitej situácii, ktorá nastala v ich krajine, sú totiž vnímaný ako nespoľahlivý partner.

Čo sa ale stane vtedy, keď postihnú nepriaznivé poveternostné podmienky viacerých významných exportérov obilnín? Ako nám ukázal príklad Ruska, každý štát rieši najskôr problematiku doma a až potom sa pozerá na obchodné zmluvy, ktoré platia len do času kritických situácii.

Ako sme sa ale dozvedeli vo včerajšom poludňajšom vydaní Rádiožurnálu, v Európskej únií sa nestane vôbec nič. Síce v rámci spoločenstva si jednotlivé štáty nemôžu stanovovať vývozné, alebo dovozné kvóty, nedostatok obilnín nám podľa rezortného ministra Zsolta Simona nehrozí. Na moje prekvapenie nespomenul export obilnín, ale pomoc v rámci Európskej únie. Slovensko totiž môže v prípade kritickej situácie požiadať, ako i iné členské štáty, o pomoc.

„Európska únia má dnes 270 tisíc ton obilia v intervenčných skladoch a tie môže použiť na krytie nedostatkov v niektorých regiónoch. Nejaká kritická, alarmujúca situácia z hľadiska obilia a zásobovania potravinami v Európskej únii nám v skutočnosti nehrozí,“ upokojil poslucháčov Zsolt Simon.

Keby totiž naozaj nastal problém, tak Európska únia má v skladoch toľko obilia, že na každého obyvateľa Európskej únie zostane o niečo viac, ako pol kila. Ako povedal minister, nič nehrozí ani samotnému Slovensku, veď intervenčná zásoba Európskej únie je tak veľká, že stačí na celé 3 mesiace pre slovenské potravinárske účely, živočíšnu výrobu a osivárske účely. A Slovensko, s jednopercentným podielom obyvateľstva na populácii Európskej únie, naozaj nepatrí medzi trhy, ktoré dokážu so svetovou spotrebou obilnín zamávať.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: grafika poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments