Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Export obilia z Ukrajiny blokujú colné úrady

Ukrajina odložila rozhodnutie o obmedzení exportu obilia, pretože zahraničné trhy s touto komoditou sa po ruskom zákaze medzičasom upokojili a ani domáci trh Ukrajiny už vysoký dopyt zo zahraničia neohrozuje. Oznámila to dnes ukrajinská vláda. „Otázku vývozných kvót zatiaľ riešiť nebudeme,“ povedal minister poľnohospodárstva Mykola Prysjažňuk.

Podľa podpredsedu ukrajinskej vlády Viktora Slautu by Ukrajina mala tento rok zožať 41 miliónov ton obilia a keďže jej spotreba predstavuje 26 miliónov ton, bude mať dosť aj na vývoz. Aj podľa neho obmedzenia preto nie sú nutné.

Ukrajina je spolu s Ruskom jedným z najväčších vývozcov obilia na svete, najmä pšenice a jačmeňa a po rozhodnutí Moskvy zakázať vývoz obilia od 15. augusta do konca roka začal aj Kyjev uvažovať o obmedzení exportu. Vláda navrhla, aby sa v prípade každej z komodít vyviezlo v období od septembra do decembra maximálne 2,5 milióna ton.

Momentálne rozhodnutie odložila, no ukrajinské colné úrady fakticky ďalej export v prístavoch blokujú. Podľa pozorovateľov na obmedzenie vývozu používajú argument, že náklad je zle označený.

„Všetko je zmrazené. Momentálne sa do prístavov nič nedodáva,“ povedal jeden zo zahraničných obchodníkov. Ako dodal, ukrajinská vláda ani nemusí kvóty zavádzať, pretože export obmedzujú samotné colné úrady.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments