Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Veľkochovatelia ošípaných chcú promptnejší prístup k AMO

blank

Veľkochovatelia ošípaných vyjadrujú pohoršenie nad situáciou ohľadom afrického moru ošípaných na východe Slovenska.

„Aj napriek dvojročnej snahe nášho Zväzu chovateľov ošípaných a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy presadiť zavedenie a dodržiavanie striktných preventívnych opatrení a kontinuálnemu upozorňovaniu na vážnosť situácie a reálneho rizika ochorenia pre celé odvetvie chovu ošípaných, neboli u nás zavedené a vykonávané preventívne opatrenia na zabránenie vzniku a šírenia tejto nebezpečnej nákazy,“ uviedol predseda Zväzu chovateľov ošípaných Andrej Imrich.

Problém vidia veľkochovatelia v takzvaných „kvázi chovateľoch“.

Budúcnosť chovateľov môže byť vážne ohrozená

„Napriek všetkým výzvam ohrozujú všetkých poctivých producentov ošípaných a tým aj potravinovú bezpečnosť štátu. Pre producentov bravčového mäsa je toto konanie nepriaznivé aj preto, že sa to koná v období, keď Slovensko stojí pred podpisom dohody s Čínou na vývoz bravčového mäsa,“ dodal Imrich.

Ak nákaza na Slovensku pretrvá viac ako 3 mesiace, bude budúcnosť chovateľov vážne ohrozená.

Zväz preto žiada Ministerstvo pôdohospodárstva aj Štátnu veterinárnu a potravinovú správu a promptné konanie v ohniskách nákazy. Všetky ošípané by podľa veľkochovateľov mali byť v problémových lokalitách zlikvidované do 24 hodín. Tvrdšie kroky treba aj pri zabezpečení celej zóny.

„Mali sme podozrenie, že keď bola oficiálne potvrdená nákaza v prvej obci, ľudia buď porážali ošípané, alebo ich presúvali do inej dediny, kde mali možno rodinu alebo známych. My by sme boli najradšej, keby sa to uzavrelo, napríklad aby sa v súčinnosti s políciou zabezpečilo, aby sa z danej oblasti nič nepresúvalo. Treba tam ošípané čo najskôr zlikvidovať, spraviť vyšetrenia, následné práce a dezinfekciu, aby sme čím skôr boli bez tohto ochorenia,“ upozornil Imrich.

Podľa Zväzu by mali odborníci aktívne vyhľadávať neregistrované chovy

Pokračovať treba aj v ďalších opatreniach.

„Boli vyčlenené finančné prostriedky na nákup chladiacich boxov do poľovných revírov, len treba dokončiť verejné obstarávanie a toto nám asi dlho trvá,“ dodal.

Ministerstvo pôdohospodárstva už potvrdilo, že chovateľov, ktorých ošípané boli v rámci opatrení zlikvidované, odškodní. Podľa Zväzu by však odborníci mali aktívne v teréne vyhľadávať neregistrované chovy. Pre tie by zväz odporučil aj isté úľavy.

„Aby tí, ktorí sa do určitého termínu nahlásia, neboli sankcionovaní. Pretože mnohí sa nechcú nahlásiť v obave z pokuty. Mohol by sa určiť termín, do ktorého sa môžu dodatočne bez sankcie prihlásiť, a po tomto termíne by už hrozila tvrdá pokuta, do výšky 400 eur,“ vysvetlil Imrich.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  Pista
  13. augusta 2019

  A nie len veľkochovatelia ošípaných , ale všetci poctivo pracujúci poľnohospodári a potravinári . Pretože naša veterinárna správa na čele s profesorom Bírešom má len krásne reči na tlačovkách , ale skutočnosť je úplne niekde inde .
  Jediné čo vedia naši veterinári je dávať likvidačné pokuty za chýbajúce ušné číslo alebo nevyplnenú tabuľku , ktorú si vymysleli zo sekundy na sekundu .
  Neregistrované chovy im však nevadia, vozenie kadejakých potravín bez označenia tiež nie , tak isto zvláštny predaj “medov, lekvárov” pri ceste tiež nie .
  Na čo je nám taká veterinárna a potravinová správa ?

  Odpovedať
 2. blank
  realista
  13. augusta 2019

  ako stredoškolák si pamätám AMO za komunistov – to bol iný „cirkus“ – karanténa, policajné uzávery na cestách, policajný doprovod kafilérnych vozidiel, celá veterinárna správa “ na nohách“ ….

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.