Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Živočíšna výroba

Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad AMO u diviaka

Africký mor ošípaných (AMO) na území Slovenska diagnostikovali aj u diviaka. Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše v okrese Trebišov.

O prvom takomto prípade informovalo v pondelok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Zistenie považuje za dôležité, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané.

„AMO na území Trebišovského okresu sa rozšíril o prvý pozitívny prípad u diviaka. Diviak vykazoval zmeny správania, bol ulovený poľovníkom a následne bola vzorka zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene,“ uviedol rezort.

Ako pripomenul, miesto nálezu je od spoločnej slovensko-maďarskej hranice vzdialené približne sedem kilometrov, pričom v oblastiach na maďarskej strane hranice je výskyt AMO u diviačej zveri diagnostikovaný dlhodobejšie. Uvádza, že od začiatku roka sa v Maďarsku objavilo celkovo viac ako 800 pozitívnych prípadov.

„Národná expertná skupina pre AMO analyzuje situáciu a prijme opatrenia, pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy,“ dodáva MPRV SR.

Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove u ošípaných, a to v okrese Trebišov v obci Strážne a následne vo Veľkom Kamenci. Výskyt nákazy neskôr potvrdili aj v obciach Somotor a Rad. AMO je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich ošípaných a diviakov, ktorá sa nedá liečiť a neexistuje naň vakcína. Človek voči vírusu nie je vnímavý.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. blank
  jm
  12. augusta 2019

  Určite by pomohla registrácia chovu ošípaných v elektronickej forme hlavne pre chovateľov pre svoju potrebu. Tak isto ohlásenie domácej zabíjačky . Lebo vypisovanie rôznych dokladov a spôsob doručenia a oznamovania v 21. storočí je zastaralé. Ale čo už byrokracia nech žije ďalej. Keď je tá sviňa domáca taká náchylná na AMO. Lebo chudák diviak tulák ,migrant je v poriadku. Alebo nemôžeme poukázať na diviačiu lebo za tú zodpovedá poľovné združenie?

  Odpovedať
 2. blank
  mmmmm
  13. augusta 2019

  Pri prvom prípade bol podľa „kompetentných“ na vine drobnochovateľ,ktorý sa nezaregistroval a urobili z neho chudáka takmer vraha a opovrhnutia hodného nepriateľa štátu(debilistanu). A teraz čo? AMO je tu preto lebo sa diviak nezaregistroval?Asi áno. Kto bude teraz na vine?

  Odpovedať
  1. blank
   necertifikovaný poradca
   13. augusta 2019

   Orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu od 100 eur do 400 eur, ak

   a) nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu hospodárskych zvierat,

   b) neohlási identifikačné údaje prevádzkovateľovi centrálneho registra hospodárskych zvierat,

   c) nevedie register chovu hospodárskych zvierat podľa § 19 ods. 2 písm. d),

   d) neohlási začatie, prerušenie alebo skončenie svojej činnosti orgánu veterinárnej správy,

   e) chová hospodárske zvieratá bez predchádzajúcej registrácie chovu.

   nesplnili chovatelia podmienky pre uloženie pokuty a teda ich konanie nebolo nezákonné ? Skúste doma „páliť „bez registrácie ….“kukláči“ istí….

 3. blank
  Michal
  14. augusta 2019

  Ja si myslím, že práve prebujnená byrokracia spôsobila aj šírenie AMO. Keby nebolo treba evidenciu hlásiť až niekam do Žiliny zložitým spôsobom, čo odradilo mnohých drobnochovateľov a zároveň poškodilo aj našich evidovaných chovateľov,. Ľudia sú vynaliezaví, namiesto hláseniek a evidovania sa rozbehli na poľské a maďarské nekontrolované trhy, odtiaľ si nakúpili odstavčatá a chovali akože bez ohlásenia a bez kontroly načierno. Ak by bolo stačilo nahlásiť elektronicky k veterinárom pôvod , kde odstavča alebo jatočnú ošípanú nakúpili a ponechali si o tom doklad o pôvode, nemuselo dôjsť k takým nekontrolovaným dovozom z kadejakých pochybných chovov. Žiaľ u nás plačene neskor už nad rozliatym liekom a tak sa dostavil výsledok , sme medzi tými, ktorí už máme AMO a zároveň obmedzenie vývozu a pod. Treba len dúfať, že sa to nerozšíri a dôjde k hromadnej likvidácii chovov a tým aj zániku našich chovov, lebo na obnovu už nikto nebude mať vôľu ani peniaze a ďalší nárast salda dovozu je za dveerami. Zbohom naše poľnohospodárstvo aj farmárstvo.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.