Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Väzni konzumujú najmä slovenské bravčové mäso

Väzni konzumujú najmä slovenské bravčové mäso
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Približne 70 percent bravčového mäsa, ktoré sa spotrebuje v slovenských väzniciach, vyprodukuje Otvorené oddelenie Rimavská Sobota-Sabová, ktoré je súčasťou Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Želiezovce. Počas štvrtkovej návštevy ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v zariadení o tom informoval generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan.

“Toto zariadenie spracováva bravčové mäso v polkách a každý týždeň sa rozváža do väzníc po celom Slovensku. Musím povedať, že možno máloktorý občan Slovenska konzumuje takéto čerstvé, týždňové mäso,” podotkol Ivan.

Živočíšna výroba v zariadení bola podľa jeho slov pôvodne ešte rozsiahlejšia, keďže bola zameraná aj na hovädzí dobytok, čo sa však časom ukázalo ako nerentabilné. V súčasnosti sa preto väzni venujú chovu ošípaných a drobnochovu oviec.

Ako doplnil riaditeľ ÚVTOS Želiezovce Ervín Janšík, na túto výrobu sa zamerali, pretože je ekonomicky výhodná a vedia zvládať jednotlivé procesy.

“Obilie, ktoré sa spotrebúva, dopestujeme v našom želiezovskom stredisku. Následne ho prevezieme a využijeme v Rimavskej Sobote v živočíšnej výrobe,” priblížil s tým, že posledným článkom je bitúnok, ktorý je súčasťou komplexu na Sabovej a je jediným štátnym zariadením svojho druhu na Slovensku.

Odsúdení sú podľa Janšíka zamestnávaní vo všeobecnosti dvomi spôsobmi.

“Prvý je takzvaná domáca réžia. To sú odsúdení nápomocní pri bežných činnostiach ako kuchári, údržbári, kuriči či elektrikári. Druhá forma sú strediská vedľajšieho hospodárska, ktoré sa rozlišujú na strediská s vlastnou výrobou, ako tu v Rimavskej Sobote. Pokiaľ to umožní počet odsúdených, môžu pracovať aj vo vonkajšom sektore u partnerov na základe zmluvných podmienok,” načrtol.

Otvorené oddelenie na Sabovej vzniklo v areáli bývalého Štátneho semenárskeho podniku v polovici 90. rokov 20. storočia. K ÚVTOS Želiezovce bolo organizačne pričlenené v roku 1999. Jeho celková kapacita je 69 odsúdených, v súčasnosti si v ňom podľa Ivana odpykáva trest 41 väzňov. V zariadení pracuje 15 príslušníkov ZVJS a 16 civilných zamestnancov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments