Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

V ČR pestujú chmeľ na päťtisíc hektároch. U nás zostal jediný producent

V ČR pestujú chmeľ na päťtisíc hektároch. U nás zostal jediný producent
insert_photoSPPK - pozberové spracovanie chmeľu

Zberové plochy chmeľníc v Českej republike, oproti vlaňajšku, klesli o 36,7 hektárov na 4966 hektárov. Vlani predstavovali 5003 hektárov.

„Najväčšiu plochu už tradične zaberá Žatecká chmeliarska oblasť, v ktorej sa chmeľ pestuje na 3836,6 hektárov pôdy, čo predstavuje 77,25 percenta výmery chmeľníc v ČR. Ústecká chmeliarska oblasť zaberá 504,1 ha zberovej plochy a tvorí 10,15 percenta chmeľníc. V tršickej oblasti sa pestuje chmeľ na 625,6 ha, t.j. 12,6 percenta plôch chmeľníc v ČR,“ uvádza ČTK.

V najväčšej českej chmeliarskej oblasti začali tento týždeň aj so zberom chmeľu. Nebol síce úplne dozretý, ale keďže na zber majú pripravených aj zahraničných pracovníkov, ktorí majú záujem čo najskôr začať pracovať, pustili sa do práce už tento utorok.

„Brigádnikom musíme zabezpečiť ubytovanie, ale niektorým aj testy na COVID-19. Testovali sme Rumunov. Slovákov bolo nahlásených 45, ale po informáciách o situácii v ČR sa pätnásť odhlásilo, tak sme narýchlo zorganizovali príjazd aspoň tých tridsiatich,“ hovorí pre ČTK pestovateľ chmeľu Pavel Kozlovský z účelového hospodárstva Stekník.

Produkcia chmeľu v Českej republike, vlani, v dôsledku dobrých úrod, vzrástla o takmer 40 percent a dosiahla 7 145 ton. Priemerný výnos z hektára bol 1,43 ton. Na export smeruje 60 až 80 percent českej úrody. Najviac tamojší chmeľ obľubujú v Japonsku a Číne.

Slovenské chmeliarstvo existuje v PD Nemšová

Na Slovensku sa vždy pestovalo menej chmeľu, ako v západnej časti spoločného štátu. Napriek tomu ešte v roku 1993 dosahovali výmery chmeľníc 1 300 hektárov. Jeho pestovaniu sa venovalo 34 producentov.

V ostatných rokoch sa chmeľ pestoval len v Trenčianskom kraji. Ešte predvlani sme v článku na poľnoinfo.sk konštatovali, že chmeľ sa u nás pestuje na 140 hektároch pôdy. Po ukončení pestovania chmeľu na poľnohospodárskych družstvách v Soblahove, Trenčianskej Turnej a Čachticiach zostal jediný pestovateľ v Nemšovej.

„Poľnohospodárske družstvo Vlára Nemšová ho pestuje na 39 hektároch, rozlohu však chce rozšíriť k 60 hektárom,“ informoval v júni 2020 týždenník My Trenčín.

Miestnemu poľnohospodárskemu družstvu sa vlani v spolupráci s banskobystrickým pivovarom Urpiner podarili vysadiť štyri hektáre nových chmeľníc.

Predseda predstavenstva PD Vlára Nemšová Branislav Židek podľa My Trenčín uviedol, že ich výsledky naznačujú, že pestovanie chmeľu na Považí je trvalo udržateľné. Problémom sú ale vysoké náklady na založenie nových chmeľníc i obstaranie či dlhodobé zapožičanie poľnohospodárskej pôdy.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SPPK - pozberové spracovanie chmeľu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments