Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V Českej republike z nedele na pondelok uhoreli stovky prasníc

Chceš predávať ošípané priamo zákazníkom? Nedostaneš podporu a budeš pokutovaný!
insert_photoTASR

Špecializovaná firma začala v utorok (21. januára 2020) likvidovať škody po požiari ošipárne v Kladrubech na Rokycansku v Českej republike.

V noci na pondelok tu uhorelo 400 prasníc a 1400 ošípaných. Do kafilérie v severočeskej Mimoni priviezli včera popoludní prvé tri kontajnery s uhorenými zvieratami, povedal ČTK Richard Bílý z Krajskej veterinárnej správy.

“Je tu veľký bager, ktorý vytrháva kovové konštrukcie a separuje ich. Po obnažení očistia pracovníci mŕtve prasnice od základných nečistôt a kladú ich nakladačom do kafilérnych kontajnerov,“ uviedol R. Bílý.

Za hodinu ich naložia 15 až 20. Každý kontajner pojme sedem až osem ton. Podľa Bíleho by sa malo podariť odviezť všetky zvieratá do kafilérie do konca týždňa. Na mieste pracuje desiatka ľudí. Oddeľuje železo, drevo a nebezpečný odpad v podobe azbestovej strechy z vyhorenej ošíparne.

“Spolupráca s chovateľom, majiteľom i poisťovňou funguje perfektne. Chcú to čo najrýchlejšie zlikvidovať aby sa neprivolal nejaký ďalší problém (rozklad zvierat),” povedal Bílý.

Hasiči, ktorí v pondelok po 17:00 odovzdali miesto nešťastia majiteľovi a odišli, predbežne odhadli škodu na 1,4 milióna eur (35 miliónov korún). Príčinu polícia aj hasiči stále vyšetrujú.

Podľa informácií ČTK požiar zrejme zavinila technická porucha na elektroinštalácii. Pondelkové vyšetrovanie nezistilo žiadny úmysel.

“Žiadne urýchľovače alebo zdroje horenia pes nenašiel,” uviedol pre ČTK zdroj z miesta nešťastia.

Hala obsahovala veľký počet svetiel a elektrické vykurovanie.

„Príčina sa stále vyšetruje,“ povedala policajná hovorkyňa Hana Kroftová.

Miesto požiaru, kde od nedele 23:00 do pondelka 17:00 zasahovalo celkom 11 hasičských jednotiek, už hasiči nesledujú.

Podľa Bílého je v areáli poškodenej firmy Integro a.s. Kladruby, ktorá patrí do pražskej skupiny Tekro, ďalších sedem hál so zhruba 10.000 ošípanými v chove, ktoré sú v poriadku. Podľa hovorcu krajských hasičov Petra Poncara hasiči uchránili okolité ošíparne v hodnote prevyšujúcej 2,8 milióna eur (70 miliónov Kč).

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments