Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Úroda kukurice a slnečnice oproti vlaňajšku poteší

Úroda kukurice a slnečnice oproti vlaňajšku poteší
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kombajny už vyšli aj do slnečnicových a kukuričných polí. Zber jesenných plodín sa naplno rozbehol. Je to tiež čas vhodný na bilancovanie a zamýšľanie sa nad budúcnosťou – a tiež na vyhodnocovanie toho, či zvolené odrody boli tie správne. Práve na porovnanie rôznych odrôd slúžia dni poľa, na ktorých je možné na menšom priestore vidieť a porovnať rôzne odrody plodín. Pri takejto príležitosti sa stretli na Dni poľa kukurice aj poľnohospodári pri Šali.

„Ako obchodno-výrobná spoločnosť potrebujeme vidieť, ako sa jednotlivé osivá zo širokého ponúkaného portfólia, v praxi správajú. Preto sme pred časom začali robiť poľné pokusy a ako službu pre našich odberateľov aj tieto dni poľa, aby ich v reáli videli a vedeli si správne vybrať,“ uviedol Marek Psota, riaditeľ spoločnosti Sagrop.

Na poliach v okolí Trnovca nad Váhom a Šaľou má spoločnosť stovky pokusných polí.

„V hrubých číslach môžeme povedať že kukurice máme asi dvesto odrôd, slnečnice vyše sto a pšeníc okolo osemdesiat,“ dodal Psota.

Dni poľa sa pri Šali organizujú už desať rokov.

„Je to aj miesto stretnutia, možnosť sa porozprávať so šľachtiteľmi, osivármi, ktorí vedia fundovane vysvetliť podrobnosti k osivu. Návštevníci si vedia vymeniť skúsenosti aj čo sa týka jednotlivých komodít, aj obchodovania s nimi,“ dodal Matej Takáč, agronóm spoločnosti Sagrop.

Deň poľa kukurice tento rok ozvláštnila aj súťaž v orbe.

„Je to operácia na pôde, ktorá nám dnes upadá. Orie sa menšie percento plôch, najmä kvôli zvýšeným nákladom na naftu. Mnoho pestovateľov prechádza do minimalizačného spracovania pôdy. Od orby sa upúšťa aj pre zmeny v klimatických podmienkach. Avšak orba má stále svoje miesto pri práci s pôdou,“ dodal Takáč.

Aká bude úroda?

Hoci v okolí Šale najmä zloženie pôdy pestovanie kukurice sťažuje a úrody nepatria k najlepším, vo všeobecnosti sa v rámci celého Slovenska očakávajú pomerne dobré výnosy. Čísla budú oproti vlaňajšku výrazne vyššie, hoci závisieť budú aj od lokality.

„U nás sú porasty kukurice priemerné. Očakávame úrody okolo 8 ton z hektára. Je to jednoznačne lepšie ako vlani, pretože minulý rok bol extrémny a ani sa z neho nedá spraviť skutočná štatistika, je to neporovnateľné,“ skonštatoval Jozef Bosý z rodinnej farmy Agrofarma Bosý vo Vinohradoch nad Váhom.

V podstatne lepších číslach sa javia aj úrody slnečnice. Tú už mnoho poľnohospodárov na juhozápade pokosilo.

„U nás to vyzerá na 4,2 tony z hektára, keď to porovnám, najnižšie úrody som v minulosti mal okolo 2,5 tony z hektára. Takže slnečnice môžem tento rok hodnotiť veľmi dobre. Dokonca som počul, že v okolí Levíc kosili aj 5 ton z hektára,“ dodal Jozef Ižóf, poľnohospodár z Dlhej nad Váhom.

Ceny až tak netešia

Menej radosti už poľnohospodárom prinášajú ceny komodít.

„Pri slnečnici padli pod 300 eur a pri kukurici je to len okolo 150 eur za tonu v suchom stave. Je to veľký výpadok príjmu, najmä keď si zoberieme, že ceny hnojív opäť začali rásť. Nie až tak výrazne, ako minulý rok, ale svoje dno dosiahli cez leto a zas to ide hore,“ dodal Ižóf.

Pozitívny cenový vývoj neočakávajú ani obchodníci s komoditami.

„Tohtoročné ceny budú asi polovičné oproti minuloročným, čiže dá sa očakávať pokles cien za kukuricu aj slnečnicu. Poľnohospodári dnes nemajú veľmi na výber, lebo sa to týka takmer všetkých plodín,“ dodal Psota zo spoločnosti Sagrop.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments