Na to, že systém podpôr v našom poľnohospodárstve nie je ideálne nastavený, poukazujú naši poľnohospodári dlhodobo. Na chýbajúcu efektivitu upozorňujú aj zeleninári. V uplynulých rokoch podľa ich analýzy získavali podporu aj plodiny, ktoré nesmerovali na pulty obchodov a neprispievali tak k zdravej výžive obyvateľstva tak, ako ostatná zelenina. Ide najmä o tekvicu pestovanú na jadierka a reďkev siatu, ktorá sa zväčša zadiskováva do pôdy.
Z analýzy Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska vyplýva, že podpory v rámci viazaných platieb a prostredníctvom integrovanej produkcie nie sú efektívne a neprinášajú náležitý rozvoj odvetvia. Počas posledných troch rokov sa v rámci týchto schém podporovala zelenina, ktorá v mnohých prípadoch neputovala do obchodov.
Spoločnosť Agromačaj z okolia Senca už 28-rokov rozvíja pestovanie zeleniny a zemiakov na Slovensku. Najmä v ostatných rokoch zažívajú výnimočný rozvoj, ktorý pozostáva v náraste pestovateľských plôch, sortimentu zeleniny ale aj v investíciách. Len v tomto roku sú rozvojové programy spoločnosti financované sumou 17-miliónov eur.
V tomto roku si vďaka programu zelenej nafty prilepší celý agrosektor, vrátane pestovateľov zeleniny. Tí sa napriek tomu obávajú, že výmery zeleniny u nás opäť poklesnú. Dôvodom je zvýhodnenie menej náročných plodín, ktoré môžu pri lepších finančných podporách poľnohospodári pred náročnejšou zeleninou uprednostniť.
Slovenskí pestovatelia zeleniny a ovocia sú pripravení zvýšiť domácu výrobu týchto plodín a zvrátiť tak katastrofálny stav v zahranično-obchodnej bilancii s agrokomoditami. Pokiaľ obnove závlahových systémov pomôže vlani vyhlásená výzva, tak pri skladových priestoroch je investičný dlh obrovský. Pestovatelia ovocia a zeleniny by chceli tento fakt zvrátiť.
Najkomentovanejšie za 7 dní