Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Desiatky ton slovenskej zeleniny sú stále na poliach

Desiatky ton slovenskej zeleniny sú stále na poliach
insert_photoZZZS

Slovenskí pestovatelia a distribútori majú hlavu v smútku. Na poliach a v skladoch ležia tony slovenskej zeleniny. Napriek tomu obchodníci nakupujú dovážaný tovar zo zahraničia a výnimkou nie je ani cibuľa, kapusta či zemiaky, pričom na Slovensku ich máme stále dosť.

 „Som znepokojený postavením, v akej sa slovenskí pestovatelia nachádzajú. Obchodníci a reťazce nakupujú zeleninu zo zahraničia, zatiaľ čo slovenskej zeleniny máme stále dosť a ešte je aj množstvo zeleniny nepozberanej na poliach. Reálne hrozí, že slovenská zelenina zhnije v skladoch a na poliach. Nemôže nám byť jedno, že zahraničná zelenina má v obchodoch na Slovensku prednosť pred kvalitnou a čerstvou slovenskou zeleninou, ktorá dáva prácou Slovákov a je aj prínosom pre slovenskú ekonomiku,“ povedal riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Jozef Šumichrast.

K typickým plodinám, ktoré v tohtoročnom období dopestujeme na domácich poliach, alebo už čakajú v skladoch patrí kapusta biela aj červená, zeler, cvikla, petržlen, cibuľa žltá, zemiaky či tekvica. Všetky tieto plodiny sú u Slovákov v kuchyni obľúbené a často využívané. Preto argument nízkeho záujmu zákazníkov o tieto plodiny nie je namieste. Slováci dopestujú v domácich podmienkach dostatok domácej zeleniny, ktorá by mala mať pred dovezenou prednosť.

Je namieste žiadať od obchodníkov, aby uprednostnili záujem o ponúknutie domácej a kvalitnej slovenskej zeleniny ich zákazníkom pred nič nehovoriacim dovozom. Rovnako by v tomto prípade mal zasiahnuť aj štát a podporiť slovenských pestovateľov, ktorí vytvárajú ekonomickú hodnotu pre štát, podporujú zamestnanosť a platia na Slovensku dane na rozdiel od zahraničných dodávateľov a pestovateľov. Súčasne je to príležitosť ako priniesť prácu do “hladových dolín” Slovenska.

Autor článku: ZZZS
Zdroj obrázku: ZZZS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
28. október 2019 19:18

Na Slovensku nie je problém len so zeleninou. Sme rodinná farma ktorá robí živočíšnu výrobu. Po zbere kukurice sme ju navozili do verejného skladu TAJBA , a.s. člen koncernu Babišovho AGROFERTu . Dopestovali sme kukuricu s cieľom aby sme ju použili aj na kŕmenie našich zvierat.Nakoľko nedisponujeme linkou na sušenie… Celý komentár »