Prvovýrobcovia mlieka hodnotili rok 2019 po dlhšom čase pozitívnejšími slovami. Situácia sa zlepšila vďaka miernemu zotaveniu nákupných cien mlieka a aj vďaka podporám. V priemere sa dá hovoriť o jednom z tých lepších rokov. Vzhľadom na rôzne výrobné podmienky sú u nás prvovýrobcovia mlieka, ktorí už vedia pokryť výrobné náklady. Pre niektorých chovateľov ale ešte stále výroba mlieka prináša straty. Aj na to v rozhovore poukázala Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Zatiaľ čo väčšina ľudí, najmä v priemyselnej výrobe či obchode, má pred sebou niekoľko dní voľna, v prípade tisícov ľudí pracujúcich v agrosektore to tak nie je. Chovatelia dojníc preto verejnosti aj štátu pripomínajú, že dobytok sviatky nevníma. Aj v najbližších dňoch musia do práce nastúpiť najmä zamestnanci v živočíšnej výrobe.
Cena je pri kúpe mliečnych výrobkov u slovenských spotrebiteľov stále dôležitejšia, ako krajina pôvodu či čerstvosť. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v auguste tohto roka pre Mliečny fond, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka a z ktorého sa financujú aktivity na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska urobila prieskumná agentúre 2muse na vzorke 1019 respondentov.
S vysokými teplotami v týchto dňoch bojujú hospodárske zvieratá aj ich chovatelia. Výnimkou nie sú ani dojnice. Horúčavy na ne vplývajú negatívne už pri teplote nad 24 stupňov Celzia. Najmä na juhozápade Slovenska chovatelia v posledných týždňoch doslova "bojujú" s počasím. Informoval o tom Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM).
Umiestniť zviera so zdravotnými problémami na slovenské bitúnky je čoraz ťažšie. Po vypuknutí nedávneho škandálu na poľských bitúnkoch sa totiž mnohé slovenské bitúnky bránia prijímaniu zvierat, ktoré síce nie sú choré ani nijako liečené, majú však zdravotný problém - napríklad v podobe zlomenej nohy. Mnohé z týchto zvierat končia v kafilérii, hoci by boli z veľkej časti vhodné na spracovanie.
Najkomentovanejšie za 7 dní