Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Konečne jeden lepší rok pre prvovýrobcov mlieka

Konečne jeden lepší rok pre prvovýrobcov mlieka
insert_photo

Mliečna kríza pred pár rokmi poznačila mliečny sektor aj na Slovensku. Po zložitom období pre chovateľov vraj konečne prišiel aj jeden lepší rok.

„K spokojnosti je vždy ďaleko, ako hovoria prvovýrobcovia a poľnohospodári a verejnosť sa na tom možno niekedy aj pousmeje. Ale treba povedať, že tento rok, čo sa týka najmä nákupných cien, sú zatiaľ tak vyrovnané, ako si za ostatných 30 rokov nepamätám. Cenová hladina sa pohla, hoci je to len asi o 1 cent od začiatku roka,“ uviedol Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Chovatelia dojníc oceňujú aj korektný prístup od spracovateľov mlieka. Aj napriek lepším cenám však stále nie sú na rovnakej úrovni so zahraničím.

„Je tam stále rozdiel 2-3 centov na jeden liter mlieka v priebehu roka,“ dodal A. Pastorek.

Hoci situácia v sektore sa lepší, vyrovnané náklady pri produkcii mlieka stále nedosahujú všetci prvovýrobcovia.

„Vo výrobe mlieka nikto nevyrába za rovnaké náklady. Sú medzi nami šikovnejší, ale vplývajú na to aj prírodné podmienky. Iné je robiť mlieko v horských oblastiach a iné na juhu. Nemožno hodnotiť nákladovosť mlieka podľa najlepších. Dnes tí najlepší vyrábajú mlieko asi v úrovni, ako aj predávajú, čiže nemajú na tom nič. Samozrejme sú aj takí, ktorí vyrábajú so stratou a musia hľadať rezervy,“ uviedol Pastorek.

Krivdí normatív producentom mlieka?

Chovateľom dojníc v tomto roku pomáha aj zelená nafta ako prvá systémová štátna pomoc. Hoci ju chovatelia vítajú, výrazne sa na ziskovosti nepodieľa. Viacerí poukazujú aj na to, že peniaze, ktoré k nim pritečú zo zelenej nafty, zas odtečú napríklad v podobe nočných a sviatočných príplatkov.

„Samozrejme oproti predchádzajúcim rokom, keď niečo plus kvapne, treba za to poďakovať. Zelená nafta urobí nejaký ten centíček k výnosom a tým pomôže k pokrytiu nákladov, ktoré prvovýrobcovia majú. Takže zlepší situáciu, ale treba uviesť, že pri stanovovaní normatívov sa nám zdá, že chovatelia dojníc boli podcenení. Normatív by bolo treba do budúcnosti prehodnotiť, pretože keď to porovnávame s ostatnými hospodárskymi zvieratami, tak sa nám zdá, že to nie je adekvátne, čo sa týka pracovnej záťaže a nákladov pri výrobe mlieka,“ dodal Alexander Pastorek.

V súčasnosti je na Slovensku asi 400 prvovýrobcov mlieka. Zväz poukazuje na to, že z asi 19-tisíc poľnohospodárov, ktorí poberajú priame platby, sa chovu dojníc venuje len mizivé percento.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments