Milan Kyseľ ponúkol 4. januára 2022 (oprava: pôvodne sme uviedli 7. januára 2022) ministrovi pôdohospodárstva svoju funkciu v reakcii na mediálny lynč posledných dní. Tak opísal agrorezort vo svojej tlačovej správe informácie portálu poľnoinfo.sk, že bývala firma štátneho tajomníka získala 27 tisíc eur na šesť ošípaných. Už 7. januára rokovala vláda, ktorá mohla Milana Kyseľa oficiálne stiahnuť z funkcie. Vláda následne zasadala aj v pondelok 10. januára, či dnes 12. januára. Ani raz sa v programe jej rokovania neobjavil bod na odvolanie štátneho tajomníka. Prečo?
Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári potom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku.
Už pred niekoľkými týždňami ministerstvo pôdohospodárstva spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou avizovalo nové kroky v boji proti africkému moru ošípaných. Ten sa od prvého potvrdenia nákazy v lete 2019 rozšíril už do 29 okresov. Postihol aj veľkochov v Lučenci, ktorý museli zlikvidovať.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravilo rozsiahlu preventívnu akciu na ochranu slovenských chovov a zastavenie rizika šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Agrorezort chce znížiť stavy diviačej populácie o 100.000 kusov. Mäso zo zdravých jedincov sa má objaviť na pultoch slovenských obchodov. Informoval o tom na brífingu šéf MPRV Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
Slovensko pripravuje nový súbor opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných, ktorý bol v krajine prvýkrát potvrdený pred dvoma rokmi a tento rok v júni zasiahol jeden z veľkochovov. Ministerstvo pôdohospodárstva vyčíslilo náklady na potieranie spomínaného vysoko nákazlivého vírusového ochorenia na viac ako 12 miliónov eur. Informuje vo svojej správe agentúra ČTK.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vyhlásilo druhé kolo tzv. prasacej amnestie, teda registráciu chovu ošípaných u veterinárnej správy bez sankcie. Potrvá od piatka do 15. júna. Oznámil to na brífingu prvý štátny tajomník MPRV Martin Fecko (OĽANO). Prvé kolo amnestie sa uskutočnilo vlani na jeseň.
Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do osemnásteho okresu. K okresom Bardejov, Gelnica, Košice - mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, pribudli okresy Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 2200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
O bezplatnú legalizáciu chovov ošípaných v rámci takzvanej prasacej amnestie (12. - 23. októbra) bol v regióne dolného Zemplína výrazný záujem. Počet fariem s dvoma a viac kusmi zvierat sa viac ako zdvojnásobil, takmer o tretinu viac je po novom aj chovateľov jedného prasaťa. V hornozemplínskom regióne je prírastok nových chovateľov ošípaných, naopak, minimálny.
Najkomentovanejšie za 7 dní