Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalších okresov

Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalších okresov
insert_photoTASR/AP

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do osemnásteho okresu. K okresom Bardejov, Gelnica, Košice – mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, pribudli okresy Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 2200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Od septembra 2019 sa AMO v chove domácich ošípaných nevyskytlo

Opatrenia na zabránenie šíreniu AMO v chovoch domácich ošípaných sa vykonávajú na dvoch základných princípoch: dôsledný monitoring zdravotného stavu ošípaných a kontrola biologickej bezpečnosti chovov ošípaných – ako prevencia pred zavlečením vírusu do chovov.

Keďže výskyt AMO u domácich ošípaných má dokázateľný súvis s výskytom AMO u diviakov, pravidelný monitoring AMO v chovoch ošípaných sa vykonáva vo všetkých chovoch v infikovanej a rizikovej oblasti AMO. Vo veľkochovoch je zabezpečený odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie AMO v týždňových intervaloch a v menších chovoch sa vzorky odoberajú prakticky u všetkých uhynutých ošípaných starších ako 2 mesiace. Taktiež sa kontroluje zdravotný stav ošípaných pri každom premiestnení ošípaných či už do iného chovu alebo na bitúnok. Týmto spôsobom sa podarilo odhaliť všetky ohniská AMO v chovoch ošípaných (vrátane drobnochovov) a zabrániť tak šíreniu AMO medzi jednotlivými chovmi. Od septembra 2019 sa AMO v chove domácich ošípaných nevyskytlo.

V okolitých krajinách zaznamenali viac ako 11 000 prípadov AMO

Stratégia boja s AMO u diviačej zveri je založená na znižovaní denzity diviačej zveri až na stav, kedy vírus stratí možnosť efektívne sa šíriť v populácii.  Jedným z hlavných opatrení na zníženie denzity diviačej zveri je zvýšenie lovu dospelých diviakov. Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri. Do lovu diviakov však výrazne zasiahla situácia okolo opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19, ktorá výrazne obmedzila možnosť organizovania spoločných poľovačiek a cestovania do iného okresu za účelom lovu.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) umožnilo poľovníkom loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek aj pre rok 2021. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene odovzdané vzorky neustále vyšetrujú.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri.

Najviac ich je v Poľsku – cez 4 100 a viac ako 4 000 v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom. V roku 2021 evidujeme v Európe 300 ohnísk nákazy AMO a 1240 prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku a Poľsku.

Autor článku: Daniel Hrežík - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments