Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Pri Lučenci sa vo veľkochove potvrdil africký mor ošípaných

Pri Lučenci sa vo veľkochove potvrdil africký mor ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pri Lučenci v Boľkovciach sa vo veľkochove potvrdil africký mor ošípaných (AMO). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

“Národné referenčné laboratórium pre mor ošípaných vo Zvolene potvrdilo výskyt afrického moru ošípaných u domácich zvierat. Je to prvé potvrdenie AMO u domácich ošípaných v roku 2021,” priblížil agrominister.

Nákaza sa podľa Vlčana vyskytla v komerčnom chove ošípaných Agrodružstva Agrospol, Boľkovce, farma Lučenec v okrese Lučenec.

Tento prípad je podľa neho závažný z toho dôvodu, že ide o veľkochov ošípaných, kde je približne 7400 ošípaných.

“Vzhľadom na skutočnosť, že zatiaľ bol AMO potvrdený len u jatočných zvierat, ktoré sú v jednej sekcii, prišlo k ich izolácii. Realizuje sa usmrtenie zvierat len v tejto sekcii v počte 207 kusov,” informoval.

“Sme nútení túto informáciu oznámiť aj Európskej komisii, preto môžeme predpokladať, že toto rozhodnutie prinesie aj ďalšie dôsledky,” povedal.

Apeloval na chovateľov, aby veľmi prísne dodržiavali všetky opatrenia na ochranu chovov.

“Verím, že zodpovedným prístupom zamedzíme rozsiahlym a neželaným škodám v poľnohospodárstve, ktoré môžu nastať šírením AMO,” doplnil.

Dodal, že v utorok (22. 6.) už menoval osobitnú pracovnú skupinu, ktorá má v krátkom čase priniesť riešenia, ako bojovať proti šíreniu AMO.

“Predpokladám, že v najbližšom čase budem môcť informovať o tom, ktorými opatreniami dosiahneme hlavne zníženie stavu diviačej zveri, ktorá nám spôsobuje nekontrolované šírenie AMO na území SR,” uzavrel Vlčan.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments