Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Mor sa objavil aj v Sasku. Ohrozuje 3-tisíc tamojších chovateľov ošípaných!

Mor sa objavil aj v Sasku. Ohrozuje 3-tisíc tamojších chovateľov ošípaných!
insert_photoTASR

Nákaza ošípaných, africkým morom, sa vyskytla už v druhej nemeckej spolkovej krajine. Po Brandenbursku sa preukázala aj v Sasku, ktoré susedí s Českou republikou. S odvolaním sa na saské ministerstvo sociálnych vecí o tom dnes (31.10.2020) informovala agentúra DPA.

Veterinári potvrdili nákazu u zastreleného diviaka v okrese Görlitz neďaleko Nemecka, Poľska a Česka. Zviera bolo usmrtené 27. októbra.

Sasko po potvrdení nálezu zriadilo krízový štáb, ktorý v spolupráci so zástupcami okresu a armády pripravuje opatrenia proti ďalšiemu šíreniu choroby.

“Apelujem na chovateľov ošípaných, aby sa snažili svoje zvieratá chrániť, nenechávali ich voľne a dôsledne dodržiavali biologicko-bezpečnostné opatrenia,” povedala saská ministerka sociálnych vecí Petra Köppingová.

V Nemecku sa nákaza prasacím morom prvý raz objavila 10. septembra 2020 v susednom Brandenbursku, v mieste vzdialenom asi 50 kilometrov od Saska.

Úrady doteraz v Brandenbursku potvrdili viac ako sto prípadov nakazených diviakov a snažia sa zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy pomocou plotov, pátracích psov a dronov. Zver spravidla zdochýna niekoľko dní potom, čo sa infikuje.

Pre človeka je africký mor neškodný, môže mať ale závažné dôsledky na chov domácich ošípaných. Len v Sasku je zhruba 3000 poľnohospodárov, ktorí chovajú 669-tisíc ošípaných.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments