Slovensko chystá nové opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných
Slovensko pripravuje nový súbor opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných, ktorý bol v krajine prvýkrát potvrdený pred dvoma rokmi a tento rok v júni zasiahol jeden z veľkochovov. Ministerstvo pôdohospodárstva vyčíslilo náklady na potieranie spomínaného vysoko nákazlivého vírusového ochorenia na viac ako 12 miliónov eur. Informuje vo svojej správe agentúra ČTK.
Africký mor ošípaných zabíja nielen diviaky, ale aj domáce ošípané. Vakcína proti nemu neexistuje. V ohnisku nákazy sa ošípané utratia a úrady nariadia zákaz alebo obmedzenie obchodovania s nimi, s bravčovým mäsom aj s výrobkami z neho. Pre ľudí nie je vírus nebezpečný. Nákaza sa v minulosti objavila aj v Českej republike. Na Slovensko bola podľa tamojších úradov zavlečená zrejme z Poľska, Maďarska a z Ukrajiny.
Opatrenia na potlačenie afrického moru ošípaných na Slovensku počítajú prakticky s úplným odstrelom diviakov v okresoch, kde nákaza ešte nebola potvrdená – vrátane oblastí, ktoré susedia s lokalitami s preukázaným výskytom ochorenia.
Tento postup je podľa ministerstva jediným účinným opatrením, ktoré pomôže zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu. Kým vlani v júli bol africký mor ošípaných potvrdený u diviakov, ktorí sú zdrojom nákazy, v piatich okresoch na Slovensku, teraz to je už v 26 okresoch.
Okrem toho ministerstvo pôdohospodárstva predpokladá intenzívnejšie kontroly dodržiavania opatrení na zamedzenie kontaktu chovaných a divo žijúcich zvierat. Agrorezort predpokladá aj možnosť nariadenia mimoriadnych dezinfekcií areálov s chovom väčšieho počtu ošípaných.
Vo veľkochove na strednom Slovensku, kde bol potvrdený africký mor ošípaných, bolo utratených 7000 ošípaných.
Odhadované náklady na opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných zahŕňajú napríklad výdavky na chladiace boxy pre poľovníkov, ďalej na odoberanie a na laboratórne vyšetrenie vzoriek odstrelených a uhynutých diviakov.