Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Kedy bude divina v obchodoch?

Kedy bude divina v obchodoch?
insert_photoTASR

Už pred niekoľkými týždňami ministerstvo pôdohospodárstva spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou avizovalo nové kroky v boji proti africkému moru ošípaných. Ten sa od prvého potvrdenia nákazy v lete 2019 rozšíril už do 29 okresov. Postihol aj veľkochov v Lučenci, ktorý museli zlikvidovať.

Nové opatrenia majú smerovať k výraznému poklesu výskytu diviačej zveri. O tej sa rozpráva na Slovensku už dlhšie, avšak bez výraznejšieho efektu v praxi.

„Nariaďujem celoročný intenzívny lov diviačej zveri bez ohľadu na vek a pohlavie, znižovanie denzity diviačej zveri na maximálne 0,5 diviaka na kilometer štvorcový v poľovnom revíri,“ uvádza sa v Nariadení, ktoré v týchto dňoch vydal riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš. Nové opatrenia platia od 3.augusta.

Znížiť stavy pritom zrejme nebude jednoduché. Premnoženie je výrazné.

„Niekedy sa na sto hektároch lesnej pôdy nachádza 2,3 kusa diviačej zveri. Optimálne by bolo, aby jej bolo podstatne menej, okolo 0,3 až 0,7 kusa, čiže násobne menej,“ vyjadril sa minister Samuel Vlčan.

Práve diviaky sa podľa odborníkov potvrdili ako zásadný faktor prenosu nákazy na Slovensku. Prečo sa ich odlov radikálne na Slovensku nezvýšil už pred dvomi rokmi, zostáva otázne. Aktuálne má ísť na riešenie situácie 12 miliónov eur, asi polovicu poskytlo zo svojej rezervy ministerstvo financií. Okrem iného k opatreniam patrí aj intenzívnejšie vyhľadávanie tiel uhynutých diviakov v oblastiach s potvrdeným výskytom afrického moru ošípaných.

Smerovať budú do obchodov

V súvislosti so zvýšeným lovom vyvstáva otázka, čo s ulovenou zdravou divinou. Agrorezort prišiel s plánom, že sa po preverení a spracovaní dostane do obchodných reťazcov.

„Prijaté opatrenia boli navrhnuté tak, aby boli efektívne a aby sa mohli zapojiť úplne všetci. Máme pripravený model vzorkovania, testovania a následnej rozrábky diviny tak, aby sme dokázali garantovať, že na pulty našich obchodov sa dostane skutočne kvalitná a len bezpečná divina,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Podľa agrorezortu sa do projektu zapojili všetci obchodníci.

„V rámci riešenia sme absolvovali stretnutie na Ministerstve pôdohospodárstva, kde sme prejavili pripravenosť a ochotu pomôcť. Treba povedať, že už v minulom roku sme mali záujem ponúknuť spotrebiteľom kvalitnú slovenskú divinu, avšak poľovníci a spracovatelia nedokázali dlhodobo obchodníkom poskytnúť dostatočné množstvá tohto mäsa,“ skonštatoval predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Akcia Delikatesa z lesa sa uskutočnila koncom minulého roka v dvoch reťazcoch, hoci záujem mali viaceré. Obchodníci potvrdili, že sa vypredalo všetko ponúknuté mäso. Problémy s nerovnomernými dodávkami však v praxi spôsobovali problémy – zákazníci sa vraj diviny v obchodoch dožadovali, obchodníci im ju pre chýbajúce dodávky nedokázali poskytnúť.

„Veríme, že teraz takéto problémy nenastanú,“ dodal Krajčovič.

Ministerstvo tvrdí, že celý systém má premyslený. Kedy sa divina na pulty dostane, neuviedlo.

„Rozrábacie kapacity vieme operatívne navýšiť. V prvej fáze očakávame zvýšený záujem o divinu zo strany poľovníkov a následne, keď sa naplno rozbehne odstrel, podľa ukončenia žatevných prác nastúpi model umiestnenia diviny na vnútorný trh,“ uviedol rezort.

Z vyjadrenia vyplýva, že divina sa do obchodov zrejme dostane najskôr na jeseň.

„Momentálne čakáme, aká bude ponuka nielen čo sa týka množstva, ale aj spôsobu balenia či formy uskladnenia, teda či pôjde o mrazené alebo chladené mäso, v akom množstve a v akých spotrebiteľských baleniach. Následne sa môžu rozbehnúť individuálne rokovania jednotlivých obchodníkov s individuálnymi dodávateľmi,“ dodal Krajčovič zo SAMO.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments