Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Taliani sa stali lídrami v produkcii vína

Taliani sa stali lídrami v produkcii vína
insert_photoarchív

Vďaka vynikajúcej úrode viniča sa Taliani stanú v tomto roku svetovými lídrami v produkcii vína. Prvýkrát za desať rokov predbehnú svojich konkurentov – Francúzov. Tlačová agentúra Associated Press, uviedla, že okolo 20 % svetovej produkcie vína sa vyrobí v Taliansku, a polovica z toho na Sicílii.

Na vynikajúcu tohtoročnú úrodu talianskeho hrozna malo vplyv slnečné počasie a mierne množstvo zrážok.
Asociácia talianskych farmárov Coldiretti predpokladá, že celkové zvýšenie produkcie vína v krajine v roku 2008 dosiahne 8 % v porovnaní s ukazovateľmi z roku 2007 a bude tvoriť 47 miliónov litrov. Úplne presné množstvo bude známe až v januári 2009.

Pričom ako uviedol expert pre produkciu vína Dominico Bosco, od roku 1998 Taliansko postupne znižovalo plochy vinohradov, pričom hlavný akcent bol na kvalitu produkovaných vín. Predtým sa značná časť talianskych vín exportovala do Francúzska, kde ich miešali s francúzskymi vínami s vyšším obsahom alkoholu.

Francúzsko si vybudovalo pozíciu svetového lídra v produkcii vína v posledných desiatich rokoch. Avšak v dôsledku nepriaznivého počasia je úroda francúzskych vinohradníkov najnižšia za posledných osem rokov a produkcia vína v krajine poklesla o 5 %.

Medzi trojicu veľkých producentov vína spolu s Talianskom a Francúzskom sa dostalo aj Španielsko. Za nimi, s veľkým odstupom, nasleduje Portugalsko, Rumunsko a Grécko.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk zo zahraničných zdrojov
Zdroj obrázku: archív

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments