Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Hodnotili súčasný stav agrosektora

Hodnotili súčasný stav agrosektora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 16. decembra (TASR) – Agropotravinársky komplex má významné miesto v sociálno-ekonomickej štruktúre SR. Konštatovali to na dnešnom stretnutí v Bratislave predsedovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

Podľa predsedu SOPK vláda zaradila agrosektor medzi priority štátnej hospodárskej politiky, čomu zodpovedajú aj jej prístupy k poľnohospodárskemu rozpočtu. Význam produkcie potravín zvýšila nedávna potravinová kríza, ktorá viedla k zmenám pohľadov na tento sektor. Slovensko podľa Mihóka stojí pred vstupom do eurozóny, na ktorý sa podnikateľská prax pripravovala. Ako zdôraznil, nejde o samoúčelné ani samospasiteľné riešenie, ale pozitíva tohto kroku by mali rozhodne prevýšiť prípadné riziká.

Ako informoval Semančík, slovenské poľnohospodárstvo sa ocitlo v jednej z najväčších odbytových kríz vo svojej novodobej histórii. Pripomenul, že v predchádzajúcich rokoch zväčša nedochádzalo k takej kumulácii cenového poklesu väčšiny agrárnych komodít ako teraz.

Aj keď dynamika cenového vývoja poľnohospodárskych výrobkov v úhrne takmer stále zaostávala za rastom cien vstupov, vhodnou reštrukturalizáciou výroby a rozložením podnikateľského rizika sa tieto vplyvy dali aspoň čiastočne zmierňovať. Momentálne však poľnohospodári nemajú prakticky žiadnu silnú komoditu, o ktorú by sa mohli oprieť pri stabilizácii svojej ekonomiky, zdôraznil Semančík.

TASR o stretnutí informoval hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments