Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Komplexný pohľad na chov ošípaných na Slovensku a v Českej republike

Komplexný pohľad na chov ošípaných na Slovensku a v Českej republike
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Počty ošípaných v Čechách sa v tomto roku relatívne silno znížili. Import mäsa, ktorý bol už aj tak na vysokej úrovni sa ešte zvýšil. Priemerne je asi tretina domácej spotreby pokrytá dovozom tovaru zo zahraničia. Vysoká potreba dovozu bravčového mäsa bude aj v budúcom roku.

Ťažká hospodárska situácia chovateľov ošípaných a prasníc zanechala najmä v Čechách viditeľné stopy. Pri spočítaní dobytka v auguste tohto roka český štatistický úrad registroval 2,4 mil. ks ošípaných, čo bolo takmer o 500 tis. kusov menej (-16 %) ako pred rokom. Počty prasníc sa znížili až o 24 %. Preto by sa mali následne počty ošípaných v najbližšej budúcnosti ešte znížiť.

Pri viac-menej stabilnej spotrebe bravčového mäsa asi 45 kg/obyvateľa/rok je potreba importu do Čiech veľmi vysoká. Priemerne sa v zahraničí musí nakúpiť takmer 1/3 domácej spotreby. V roku 2003 sa do Čiech muselo doviezť len asi 30 tis. t bravčového mäsa, v súčasnosti je to ročne priemerne až 150 tis. t. Naopak, z Čiech sa ročne vyvezie len asi 30 tis. ton bravčového mäsa, najdôležitejším odberateľom je Slovensko.

Netto importér bravčového mäsa
Najdôležitejším dodávateľom bravčového mäsa do Čiech je Nemecko. Ďalšími dodávateľmi sú Rakúsko, Poľsko, Španielsko a Belgicko. Vysoký obchodný deficit naďalej stúpa. Od januára do konca augusta sa dovážané množstvá zvýšili v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka až o 12 %.

Popri vysokých importoch mäsa nakupujú českí obchodníci aj odstavčatá a živé ošípané v susedných štátoch. V roku 2007 sa do Čiech doviezlo asi 150 tis. odstavčiat, ako aj 50 tis. t živých ošípaných. Najdôležitejšími dodávateľskými krajinami týchto zvierat boli Nemecko, Holandsko, Dánsko a Rakúsko.

Klesá aj produkcia na Slovensku

Aj na Slovensku výrazne poklesli počty ošípaných. Na konci roka 2008 by malo byť podľa odhadu na Slovensku 780 tis. ks ošípaných, čo je takmer o 1/5 menej zvierat ako pred rokom. Chov prasníc sa v dôsledku nerentabilnosti produkcie ešte viac znížil. Predpokladá sa, že na Slovensku bude asi 50 tis. ks plemenných zvierat. Tak by sa mohol počet ošípaných v priebehu najbližších piatich rokov znížiť až na polovicu.

Stupeň sebestačnosti klesá
Napriek tomu, že na Slovensku stúpa spotreba cenovo dostupnejšieho hydinového mäsa, zostáva bravčové mäso naďalej najdôležitejším druhom mäsa. Až 49 % z celkovej produkcie mäsa na Slovensku v roku 2007 tvorilo bravčové mäso. Napriek tomu sa v posledných rokoch konzumuje na Slovensku menej bravčového mäsa.

Spotreba na 1 obyvateľa/rok je v tomto roku asi 32 kg, čo je však v pomere k produkcii vysoká hodnota, a preto sa musia veľké množstvá bravčového mäsa dovážať. Na Slovensko sa musí doviezť takmer polovica domácej spotreby a táto tendencia ďalej rastie. Najdôležitejšími dodávateľmi sú Poľsko, Česká republika a Rakúsko. V roku 2004 bol ešte stupeň sebestačnosti na Slovensku pri bravčovom mäse viac ako 83 %, ale v tomto roku sa odhaduje miera sebestačnosti len na úrovni 60 %.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments