Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Svet bez cukru…

Svetový deficit cukru bude v marketingovom roku 2009/2010 vyšší ako očakávali americkí experti. Príčinou je nižšia úroda v Indii, Thajsku, Mexiku a Pakistane. Nákladné hnojivá a pesticídy a nestabilný trh, nútia farmárov znižovať osevné plochy tejto komodity.

Nepriaznivé počasie a drahé hnojivá neprospievajú výrobcom cukru, v dôsledku čoho bude dopyt vyšší ako ponuka. „Olej do ohňa“ ešte prilievajú špekulanti, pre ktorých je cukor dobrá investícia, efektívnejšia ako zlato.

„Prognóza o deficite cukru pravdepodobne zdvihne ceny tejto komodity,“
uviedol Jonathan Kingsman, predseda Rady riaditeľov spoločnosti Kingsman.

Ten ďalej dodal, že deficit cukru v marketingovom roku 2009-2010 dosiahne 4,5 mil. ton v porovnaní s očakávanými marcovými prognózami 2,5 mil. ton.

„V roku 2008-2009 bude svetový dopyt vyšší ako ponuka o 14,5 mil. ton,“ predpovedá Kingsman.

Obdobie dažďov sa v Indii začalo v tomto roku skôr než zvyčajne, práve v dôsledku tohto sa zvýši import cukru o 1 mil. ton za 12 mesiacov, (marketingový rok sa končí 30. septembra), hovoria analytici z Fortis. Celkovo bude import tvoriť 4 mil. ton, z toho 1 mil. tony bude tvoriť rafinovaný cukor.

„Dopyt po cukre dosiahne tento rok v Indii 23 mil. ton. V budúcom roku poklesne na 21 mil. ton. Produkcia cukru bude na úrovni okolo 20 mil. ton,“ povedal S. L. Djajn, šéf Indian Sugar Mills Association.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments