Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Európsky štrajk proti agropolitike Bruselu bude v Luxemburgu 22. júna

Európsky štrajk proti agropolitike Bruselu bude v Luxemburgu 22. júna
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nespokojnosť s politikou Bruselu pôjdu prvovýrobcovia mlieka krajín EÚ, najmä nových, vyjadriť na celoeurópsky štrajk farmárov, ktorý sa uskutoční 22. júna v Luxemburgu. Prebytok mlieka na európskom trhu a jeho nízke výkupné ceny nastavené spracovateľmi, likvidujú totiž nielen chovateľov kráv, ale aj mliečny sektor. Tento kolaps hrozí aj na Slovensku. Uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Vladimír Chovan po tom, ako sa dnes skončilo celoslovenské protestné zhromaždenie členov Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) pred podnikom Rajo v Bratislave. Podporiť akciu prišiel aj viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.

Podľa Chovana sa od decembra 2008 prvovýrobcovia mlieka domáhajú ústretovejších prístupov Európskej komisie (EK). Noví členovia EÚ kritizujú napr. postupné zvyšovanie produkčných kvót na mlieko, ale bez serióznej analýzy dopadov, čo vážne ohrozuje trh s mliekom. „Už aj štáty EÚ-15 požadujú redukciu produkčných kvót,“ upozornil. Ako uviedol, na výzvy adresované Bruselu nereaguje dostatočne ani eurokomisárka Mariann Fischerová-Boelová. Aj preto dnes na zhromaždení v Bratislave symbolicky eurokomisárku utopili v slovenskom mlieku.

Protestné zhromaždenie poľnohospodárov z ôsmich krajín EÚ v Prahe v marci taktiež požadovalo od eurokomisárky, aby prijala opatrenia na zabránenie likvidácie chovov kráv. „Jedným z najefektívnejších opatrení by mohlo byť vyhlásenie minimálnej nákupnej ceny mliečnej suroviny na prechodné obdobie.“ Brusel to však odmieta napriek tomu, že o toto opatrenie požiadali okrem výrobcov surového kravského mlieka aj viacerí agroministri EÚ.

Niektorí agroministri EÚ sa pracovne stretli ostatný víkend v Brne. Dožadovali sa napr. vyrovnávania priamych platieb pre prvovýrobcov nových krajín EÚ nie do plánovaného roku 2013, ale do roku 2010. Diskutovali aj o režime pridávania sušeného mlieka do krmív či potrebe stabilizácie pracovných síl. Podľa Šnejdrlu „európsky trh postihla mliečna kríza, aby sa rýchlo skončila a predišlo sa tomu, že prvovýrobcovia budú zabíjať kravy, treba ju rýchlo riešiť.“

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments