Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Štát by mal viac podporovať mladých farmárov

blank

Nízke podpory, ťažší prístup ku grantom, prekážky v prístupe k pôde a administratívna záťaž. Aj to sú problémy, s ktorými sa podľa analytikov Inštitútu pôdohospodárskej politiky boria mladí farmári. Odborníci štátu odporúčajú, aby mladým poľnohospodárom uľahčil podmienky pre podnikanie na pôde a zvýšil dotácie.

„Slovensko má jednu z najnižších hektárových hraníc na vyplácanie podpory mladým poľnohospodárom. Nižší počet hektárov majú iba dva členské štáty a Wales. Väčšina európskych štátov si zvolila vyplácanie podpory na maximálnu hranicu, teda na prvých 90 hektárov. V novom programovom období je vzhľadom na upravené podmienky podpory mladých poľnohospodárov relevantné diskutovať o úprave počtu hektárov a hektárovej sadzby. Slovensko vyčlenilo z obálky priamych platieb pre platbu mladým poľnohospodárom jeden z najnižších podielov v EÚ. Nízke percento vyčlenených peňazí je spôsobené aj jednou z najnižších hektárových úrovní v EÚ,“ uvádza sa v analýze.

U nás je hektárová analýza stanovená na 28 hektárov.

Analýza tiež konštatuje, že na Slovensku máme menej poľnohospodárov do rokov 40, ako je priemer Európskej únie. Štát podporuje podľa dostupných dát 798 mladých poľnohospodárov, ktorí obrábajú necelé dve percentá obhospodarovanej pôdy u nás.

Spravidla majú u nás mladí poľnohospodári menšie, novovzniknuté farmy. Zatiaľ čo priemerná veľkosť farmy poberajúcej dotácie na Slovensku je 100 hektárov, priemerná veľkosť farmy mladého poľnohospodára je 43 hektárov. Až tretina mladých poľnohospodárov obhospodaruje menej ako 20 hektárov a približne polovica menej ako 40 hektárov.

Komplexnejší prístup v prideľovaní pôdy alebo v investičných podporách

Analytici vláde odporúčajú, aby prehodnotila nielen podpory, ale zamyslela sa aj nad komplexnejším prístupom k mladým farmárom.

„Je potrebné v prvom rade zvýšiť podporu, či už vo forme priamych platieb pre mladých farmárov, ale aj zvýšiť podporu na začatie podnikania, resp. na prebratie farmy napríklad po rodičoch mladými farmármi. Finančná podpora však stačiť nebude, ako analýza uvádza, potrebné je riešiť aj problémy na trhu s pôdou, pretože vysoká fragmentácia a legislatíva bránia mladému farmárovi expandovať. Je tiež potrebné vytvoriť transparentný systém na prideľovanie pôdy mladým farmárom zo Slovenského pozemkového fondu. V neposlednom rade treba zvážiť nastavenia iných výziev, ako sú tie na podporu mladých farmárov, teda výziev investičných. Aj tie by mali zohľadňovať potreby mladých farmárov, najmä výška výzvy a spôsob jej hodnotenia,“ vysvetlil Ján Pokrivčák, bývalý šéf Inštitútu pôdohospodárskej politiky, ktorý bol odborným garantom vypracovanej analýzy.

Odborníci odporúčajú aj využiť systém finančných nástrojov, akými sú úvery pre mladých farmárov, zvýšiť kvalitu vzdelávania a poradenských služieb pre mladých poľnohospodárov a znížiť rozdrobenosť pôdy pozemkovými úpravami, ktoré by mohli byť bránou pre získanie pôdy mladými farmármi.

Jurky: Dostať sa k pôde je takmer nemožné

„Analytický materiál je veľmi kvalitne spracovaný. Je dôležité, aby nezostal len na papieri, ale aby sa pretavil aj do konkrétnych riešení,  ktoré už nová vláda môže riešiť. V tomto materiáli je jasne poukázané na to, že podpora mladých farmárov na Slovensku bola v minimálnej miere uplatnená, teda máme jednu z najhorších podpôr, čo sa týka EÚ,“ vyjadril sa predseda Združenia mladých farmárov Milan Jurky.

Združenie oceňuje aj kroky, ktoré analytici navrhujú.

„Na Slovensku majú mladí farmári najväčší problém s prístupom k pôde. Dostať sa k pôde je takmer nemožné, preto je to samozrejme nutné zlepšiť. Rovnako čerpanie dotácií sprevádza veľká byrokratická záťaž, ktorá mnohých mladých hneď pri štarte odradí, takže aj toto treba riešiť,“ dodal Jurky.

Vláda o mladých farmároch hovorí vo svojom programovom vyhlásení. Deklaruje vytvorenie mikroúverov pre mladých farmárov, ich cielenejšiu podporu pri projektových podporách aj prideľovaní priamych platieb. Rovnako deklaruje, že bude podporovať pozemkové úpravy a urobí poriadok s prideľovaním pôdy.

Ako upozorňuje analýza, mladí poľnohospodári prinášajú do odvetvia nové a inovačné technológie a ich efektivita je nadpriemerná. V porovnaní so staršími poľnohospodármi sú zároveň aj lepšie odborne pripravení a často majú menšiu averziu voči riziku. Generačná obnova pomáha riešiť vyľudňovanie vidieka a zvyšuje zamestnanosť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jakub Škoda, ocenený mladý farmár v súťaži TOP AGRO 2018/2019.

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

14 komentárov

 1. blank
  Pišta
  14. mája 2020

  Štát má zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých v prvom rade.
  Obsadzoval som voľné pracovné miesto do živočíšnej výroby, a čuduj sa svetu, neozval sa ani jeden mladý potencionálny farmár… Asi im takáto práca moc nevonia. Ale ak ich už však štedro zasponzoruje štát, zrazu to bude atraktívne povolanie.
  Ak sa má uskutočniť generačná výmena, prečo iba za cenu, že štát podporí iba novovzniknuté objekty, subjekty, hoc aj mnoho krát bez adekvátneho vzdelania a praxe, ale nechce už podporiť zamestnanie mladého človeka už v existujúcom podniku, príspevkami na mzdu napr, rôznymi daňovými odvodmi, sociálnym programom.
  Skúsili sa kompetentní zamyslieť aj ad takouto formou podpory?

  Odpovedať
  1. blank
   GJ
   15. mája 2020

   Však práve. Rovnaké podmienky pre všetkých. Preštuduj si legislatívu a zistíš, že je dlhodobo cielene salámovou metódou neustálym novelizovaním upravovaná v prospech doterajších nájomcov hlavne tých veľkých na úkor potencionálnych nových záujemcov o podnikanie v poľnohospodárstve a to už nehovorím o postavení vlastníkov pôdy. Snáď sa Ústavný súd konečne rozhýbe. To, že si nemohol nájsť pastiera, ošetrovateľa zvierat alebo zootechnika neznamená, že si nenašiel mladého farmára, ktorý má záujem podnikať, ale to, že si nenašiel zamestnanca na tvoju farmu. Trochu rozdiel.

  2. blank
   Stratená generácia
   15. mája 2020

   Vážený pán zamestnávateľ,
   asi Vami ponúkané pracovné podmienky neboli dostatočne atraktívne. Dnes je kapitalizmus, ľudia hľadajú možnosti ako si lepšie zarobiť. Prečo by mal byť niekto len ako zamestnanec a čakať, či mu dáte výplatu alebo nie? Či dostane prémie za lepšie ukazovatele v chove alebo to majiteľ či manažér ukecá do stratena s tým, že nie je priestor na zvýšenie platu? A na druhý týždeň si kúpi nové luxusné auto za 100 tisíc € ? Dnes chcú hlavne mladí ľudia aj podnikať, chcú pracovať na seba a nie na iného! Obzvlášť v sektore živočíšnej výroby, ktorá nepozná sviatok či piatok. Spolužiak zootechnik z SPU tak odišiel z veľkofarmy na ošípané, pretože bol v tom dobrý, tak mu nakladali viac a viac práce, viac hodín, avšak finančne nič. Čudoval som sa mu, že čo má z takéhoto otrockého života, keďže ceny ošípaných šli vtedy prudko hore, čiže rentabilita chovu bola isto vyššia pri cene 1,9-2 €/ kg ako predtým pri cene 1,2 €/ kg. Ale plat rovnaký. Dotyčný manažér môže teraz vidieť znížené ukazovatele a tým pádom aj ekonomiku svojej farmy, ale tak mu treba. Keď je niekto nenažratý a nevie prihodiť 100-200 €, tak nech má straty aj v desaťtisícoch.
   A pritom ho práca so zvieratami baví, odmalička niečo choval. Teraz rozmýšľa čo ďalej. Moja otázka znie: prečo by nemohol mať slobodu v podnikaní aj on a chovať si vlastné zvieratá? Je jedno či včely, hydinu, králiky….Keď to bude vedieť robiť a bude to vedieť predať a uživí sa, tak čo máte proti tomu? Bojíte sa Vy veľkí konkurencie?
   Všade len samý plač, že ľudia nechcú robiť v poľnohospodárstve, ale pritom ich manažéri či majitelia samých vyštvávajú zo sektora aj s takýmito podmienkami!

  3. blank
   Viktória
   16. mája 2020

   Rovnaké podmienky pre všetkých. Keď užíva 200 ha štátnej pôdy , musí mať 100 ha zeleniny . Nie len mladých tlačiť do takýchto extrémov, zase sa im to len sťažuje a doteraz si firmy s min. podmienkami užívali pôdu a tak sa rozvíjali.
   Presne tak dlhodobo cielene v prospech doterajších nájomcov, hlavne tých veľkých na úkor potencionálnych nových záujemcov o podnikanie v poľnohospodárstve a postavení vlastníkov pôdy. Snáď sa Ústavný súd konečne rozhýbe, lebo zo zmluvy SPF sa nedostanete k vlastníctvu iba po skončení nájomnej zmluvy a to je aj 25 rokov. A takí čo majú štátnu pôdu už 25 rokov predlžia im ešte na 25 rokov, lebo nájom platia poctivo 64 Eur/ha, ja platím nájomné 150 eur/ha . Takto sa dá !!! družstvo má zabezpečený rozvoj. Ale kedy dajú šancu druhým poľnohospodárom, veď štátna pôda je nás všetkých !!! Treba zrušiť všetky SPF zmluvy uzatvorené na viac ako 10 rokov, nám by pomohla zmluva -pôda aj na 5 rokov za doterajších výhod. Po 5 rokoch užívania než určujú podmienky pokračovania zmluvy . Tak možno by to mohlo byť spravodlivejšie. Ináč sa nedostaneme k pôde, keď dovolili aby sa všetko rozpredalo hlavne zahraničným firmám.

 2. blank
  Miro
  15. mája 2020

  Som presvedčený že je správne vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých. Ale tie podmienky nie sú len uľahčiť prístup ku pôde a vyššie dotácie ale aj požiadavky na zamestnanosť, tržby, produkciu, dane, zdravotné a sociálne odvody. som za rovnaké podmienky a dodržiavanie rovnakých povinností.

  Odpovedať
  1. blank
   Mladý roľník
   18. mája 2020

   Tiez som mlady farmar a robim na niečo malo cez 40ha, mam tam cez 50ks dobytka a vyse hektara zeleniny. Vobec nepotrebujem vyššie podpory. uplne by mi stacilo keby som mal rovnaké podmienky k pristupu k pôde od spf ako velke podniky. Keďže pôda je nedobytna komodita.

 3. blank
  Jožo
  15. mája 2020

  Mladí farmári a jednoosobové s.r.o., od roku 2015, narástli ako huby po daždi . Keď si na stránke PPA nájdete výšku poskytnutých dotácií pre takého farmára , zistíte , že v stĺpci pod ním sú ako prijímatelia uvedení všetci členovia rodiny,len pes a mačka chýbajú. Je zrejmé ,že niečo s podporou podnikania v poľnohospodárstve nie je v poriadku.Keď si následne vyhľadáte ekonomické ukazovatele takéhoto farmára zistíte,že pri podpore 40 000 eur, má nula zamestnancov,manžela za konateľa,učtovnú stratu a výnosy ani nie vo výške poskytnutých prostriedkov.Ako sa volá takéto inovatívne účtovníctvo? a čo na to daniari?

  Odpovedať
  1. blank
   Juraj
   15. mája 2020

   Skús si zistiť, či to tak nefunguje aj v podnikoch po bývalých družstvách. Dokonca akože družstvá (samozrejme nie všetky) skupujú pôdu vraj pre družstvo, na katastri však figurujú ako vlastníci takto skúpenej pôdy majitelia družstiev. Pozri okres Partizánske.

 4. blank
  Robert Dohál
  15. mája 2020

  Problémy:
  nízke podpory
  ťažký prístup ku grantom
  prekážky v prístupe ku pode
  administratívna záťaž
  To máme snáď všetci ?! Ak nie,tak nech ma niekto z kolegov upozorní.Lebo asi nehospodárim na Slovensku. Ale to by mali Odborníci z inštitútu vedieť.Alebo nevedeli čo analyzovali ?
  A odporúčanie ?
  uľahčiť podmienky na podnikanie
  zvýšiť dotácie
  No nech “ zdvihne ruku“ kto toto nepotrebuje !
  To kto sú tí odborníci? Dúfam že je medzi nimi niekoľko gazdov,čo pred 30-20,alebo aspoň pred 10 rokmi začínali a teda z vlastných skúseností možu čerpať a radiť čo a ako treba zmeniť aby sa mladým gazdom gazdovanie dobre rozbiehalo.
  Milan Jurky píše že „máme jednu z najnižších podpor v rámci EU“
  No to teda máme! Ale všetci ! Dúfam že ste tým nemyslel sebecky len mladých …tak teda FARMÁROV, keď chcete.Ja som presvedčený že správne má byť POĽNOHOSPODÁROV. Alebo roľník je správne ? Myslím že áno,lebo moj dedko sa vždy pokladal za roľníka.
  Moj bývalý šéf v PD Nemšová, bohužiaľ už čosi cez rok čo nás opustil ,Stano Kobza, sám syn dobrého gazdu,múdry človek a vynikajúci odborník sa vždy keď niekto mudroval opýtal: „Povedz kde si gazdoval a čo si nagazdoval ? A potom raď a mudruj“!
  Viete ako to vlasne bolo s tou podporou tých Young Farmers čo teda od nás tá europska komisia žiadala ? No bola to Story pre nás Slovákov tak typická.
  Úradník , teda samozrejme štátny úradník, ktorý na tých rokovaniach zastupoval SR bol nekompetentný a z celej prejednávanej agendy o nutnosti podporiť mladých ľudí v agrosektore, čo je jedno z doležitých opatrení ako riešiť prestarnutosť ľudí pracujúcich v tejto oblasti,oznámil ministrovi, tiež mimochodom nekompetentnému,že treba podporiť Young Farmers.
  No a čuduj sa svete na Slovensku kde mimochodom vždy bola averzia voči práci v poľnohospodárstve a nedostatok pracovníkov bol už od 60-tych
  rokov sa na SPF a PPA vytvorili fronty nadšencov ktorí pravdepodobne celý
  život snívali o práci v poľnohospodárstve. Len akosi sa po skončení ZŠ zabudli prihlásiť na SPŠ, alebo po gymnáziu na SPU.
  Nech mi samozrejme odpustia tí ktorých sa moj opis netýka, ale na jednom z aktívov ktoré MPSR robilo na propagáciu čerpania podpory pre Y.F. to bolo presne tak. Po desiatom nádejnom Y.F. z ktorými som sa tam zhováral,a len jeden mal niečo s prácou v agro, bol moj názor jasný. Mimochodom dojil kravy 3 roky v Irsku.
  Tomu dotáciu určite schvaľujem. Určite lepšie vzdelanie pre chov kráv ako poln. škola. Vlastná skúsenosť, tak to sa somnou nehádajte.
  Takže to že sa niekto postaví do radu na dotáciu a na podu je tragicky slabá kvalifikácia.A ak PPA priznala dotáciu aj nekompetentným bez vzdelania alebo kvalitnej praxe,akejsi „bezpečnostnej previerky“ ,aby tie eurá neboli vyhodené ako do žumpy,treba schvalovateľov obviniť zo zanedbania povinnosti pri správe cudzej veci a nehospodárne nakladanie…Veď viete.
  Takže, noví gazdovia na MPSR, hore vyššie sa pýtal diskutujúci,že či by nebolo treba podporiť mladých v agrosektore,ktorí nechcú podnikať.
  Chcú sa zamestnať a mať prácu,ktorá ich baví.
  Patríme medzi 5 najslabších krajín EU čo do podielu podnikajúcich,resp. tých čo chcú podnikať. Zrazu by to malo byť ináč? Ale áno može to tak byť. Dajme 200000 začínajúcim a všetci si vyberieme podu… Absurdné? Ani nie .Po prevrate s penou na papuli a nenávisťou v srdci a bolševickou precíznosťou organizovalo vtedajšie vedenie agrorezortu demontáž družstiev.Plán bol 160000 malých fariem a krajina krajšia ako Švajčiarsko. A kde na to chceli zobrať ? No družstvá a bolševici v nich už za 40 rokov nakradli dosť,takže od teraz už nič nedostanú.A dáme len malým SHR.
  Zdá sa vám že to s tými bolševikmi nejak pletiem ? Ale nie. Bolševik je u mňa každý,kto si neváži prácu,záujmy a názor svojho oponenta a žije život v duchu princípu: „kto nejde s nami ,ide proti nám“
  Za 10 rokov čo riadim družstvo, som mal pohovor s 21-23 absolventami s polnoh, vzdelaním. Z toho počtu 4 aj u nás postupne pracovali.Všetci SPU resp.jeden TU Zvolen. Boli u nás 2-5 rokov .Zo všetkými spokojnosť.Charakterní mladí ľudia ochotní sa učiť a robiť manuálnu robotu.
  Dnes je jeden mechanizátor na podniku 1200 ha a 800 dojníc,ďalší ekonóm v developerskej firme,tretí riadi výrobu a obchod osiv u nášho obchodného partnera,štvrtý je výrobný riaditeľ v poľnodivízii u veľkej finančnej skupiny.
  Prečo toto píšem? Lebo ste tam vyššie ktorýsi zmienil čosi o STRATENEJ GENERÁCII. Kto je stratená generácia? Tí štyria ,či tí 15? Vačšina z nich na otázku: Čo viete robiť? …rozpačitosť až zdesenie. Jeden 25r. Ing. sa mňa opýtal,že či si myslím že on nato vyštudoval aby jazdil s traktorom. Ďalší mal dopl.otázku ,že čo mám na mysli pod tým“všetko“, že bude robiť keď ho prijmem.Musel som postupne menovať čo sa tak všetko robí na poľn.podniku a keď som bol pri, ťahať žumpu vo výkrme,zametať sklad obilia,s ironickým úsmevom vstal a bez pozdravu odišiel.Možno bude zneho raz úspešný Young Farmer.
  Keď sa raz mladý agronóm s 5 ročnou praxou ponúkal do práce nemohol som ho zobrať,lebo som si nemohol dovoliť plat ktorý pýtal. Mal totiž manželku na materskej s druhým bábom a 560 eur mesačnú splátku hypotéky.
  Na tom niečo bude že stratená generácia. Ale nie vinou poľnohospodárov je stratená.Tá podpora mladých poľnohospodárov by totiž mala ísť pre takýchto mladých poľnohospodárov a nie len a jedine pre Young Farmers.Určite by EK nemala výhrady.
  Vytýkate tam chovateľovi že nezvýšil chlapcovi plat keď bola dobrá cena bravčoviny.Neviem či od práce zamestnanca závisí rast ceny.Asi nie, ale určite mu ani neznižoval plat keď bolo za kg v živom 90 centov v januári 2015. Samozrejme jednoznačne súhlasím, že kto sa nevie keď sa darí podeliť so svojimi ľudmi,žije si akýsi feudálny sposob života,auto za 100000,poľovačka v Afrike,dostihy v Kentucky a pod ., tak sa ťažko obhajuje SPPK aké to majú polnohospodári ťažké. Potom budeme pre kritikov všetci tí agrobaróni.Ale mne sa priznám sa viac páči NENAŽRANCI. Dávno pred asi 20 rokmi mi jeden predseda družstva,keď som mu ako štatutár susedného poln. podniku chcel prelatiť nájomné a prebrať podu povedal:“Pán inžinier a načo vám bude toľko tej zeme? Veď nakoniec vám aj tak budú stačiť len dva kubíky.
  Múdry to bol človek.
  Ešte rada pre šéfov agrorezortu a pre tých čo nikde negazdovali a chcú im radiť:
  Keď budete pozerať na tú leteckú snímku slovensko-rakúskeho pohraničia a kuť plány čo spraviť aby to aj na slovenských poliach bolo také fragmentované,tak sa pred tým nezabudnite informovať čo tá rakúska romantika stojí rakúsku vládu peňazí.Som v tomto smere k dispozícii.
  Poznám celú štruktúru financovania agrosektora. Teraz to tu písať nebudem,len náznakom odkiaľ na to berú.
  Podiel turizmu na HDP:
  Rakúsko 22,24 perc.
  Slovensko 2.42 perc.
  Ja len že aby sa nestalo že „zarežete“ to zlé komunistické družstvo čo obrába 5100 ha, chová 9000 ošípaných,2200 ks dobytka a živí 210 rodín len preto aby mohli
  10 Young Farmers bez vzdelania a skúseností začať svoje dobrodružstvo.
  Prajem všetkým slovenským roľníkom aj čitateľom Polnoinfa šťastie a dobré úrody. Aj Hlavný Agronóm už konečne priložil ruku k dielu a požehnal dážď.
  Vďaka zaň.

  Odpovedať
  1. blank
   jm
   18. mája 2020

   Nedá sa vo všetkom s vami súhlasiť.
   Pred viac ako desiatimi rokmi som rozbehol podnikanie v agrosektore popri svojom zamestnaní. Neprivatizoval som .Zobral som si úver v banke plus pekná suma v hotovosti a začal som hospodáriť vo svojej záhrade.
   Keď raz prišiel syn z práce na družstve kde pracoval po ukončení SPŠ ako traktorista padlo rozhodnutie že to skúsi on sám.Všetko by bolo v poriadku ale jeho výplatná páska okrem mena, odpracovaného mesiaca a sumy k výplate skoro nič iné neobsahovala.
   Odpracované za jeden mesiac 325 hodín a čiastka k výplate cca 16800 SKK.
   Kolónka ako sviatok,práca nadčas,príplatok sobota nedeľa všetko bolo prázdne.
   Toto považujem za nehorázne. Ale ako sa hovorí. Karma je zdarma.
   Mojím potešením je že syn neostal robiť pre nikoho nenažraného otroka.
   Dnes dvaja ľudia obhospodária cez sto hektárov pôdy a chovajú v priemere okolo sto kusov HD.
   No stále neviem kam ich zaradiť ?
   Sú malí,veľkí alebo kam ich vlastne zaradiť?
   Keď čítam články v podobnom znení že ako títo mladí ľudia čakajú len na nejakú rozprávkovú prechádzku tak mi to pripadá smiešne.
   Alebo 5 hektárový hospodár nikdy nedokáže zabezpečiť dostatok potravín.
   Prečo sa veľkým trasú kolená ako práve narodenému teľaťu.
   Kam sa dostala sebestačnosť našej krajiny za podmienok aké tu máme dnes ,že veľký obhospodarujú vyše 90% poľnohospodárskej pôdy a výsledok je alarmujúci.
   Momentálne pracujem v Belgicku a mám možnosť vidieť a porovnať rozdiel.
   Na záver . Môj názor je, že každý kto je aktívny hospodár by mal mať rovnaké podmienky sa dostať aj k podpore z druhého piliera a nie vymýšľať nesplniteľné požiadávky. A hlavne skoncovať z korupciou na PPA.

 5. blank
  P. P
  17. mája 2020

  To vás serie všetkých len podpory ale že cena za surové kravské mlieko je 0,279 euro to nie ani cena mäsa… Atď… Nad týmto by mali skorej uvažovať….

  Odpovedať
 6. blank
  Robert Dohál
  18. mája 2020

  Mladý roľník, SKVELÉ!
  Ja na mieste šéfa SPF, tak sa osobne zasadim za ďalšiu podu pre vás.
  Držím palce. Takú zaťaženosť VDJ na 1 hektár má na Slovensku možno 15-20 podnikov. V Rakúsku má taký ako vy po dobu 5 rokov priamu platbu o 25 perc. vyššiu . Ozvite sa,pokecáme !
  robert.dohal@gmail.com

  Odpovedať
 7. blank
  Starý Gazda
  18. mája 2020

  dobre to vystihol mlady rolnik pristup k pode je nevyhnutny zaklad rozvoja polno vyriby okamžite cez nahradne pozemky v celkoch nie cez PU rozkuskovane po parcelach a katastroch odpustit dane čo je jedinečny stimul a zakratko uspešny pohltia stratovych v okoli je mnoho prikladov uspešneho rozvoja od tych sa treba učit

  Odpovedať
 8. blank
  Pišta
  19. mája 2020

  Ešte jedna úvaha. Ak máme potravinovú sebestačnosť na úrovni 40 %, a aktívnych poľnohospodárov cca 19000( žiadateľov o priame platby ), je zrejme nutné počet aktívnych poľnohospodárov znásobiť, aby sme sa dostali na 100% potravinovú sebestačnosť.
  Mali by to byť práve mladí, malí o počte takmer 20000 , ktorí to dokážu?
  Iba sa pýtam , či takto rozmýšľajú na ministerstve …

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.