Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Štát by mal viac podporovať mladých farmárov

Štát by mal viac podporovať mladých farmárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jakub Škoda, ocenený mladý farmár v súťaži TOP AGRO 2018/2019.

Nízke podpory, ťažší prístup ku grantom, prekážky v prístupe k pôde a administratívna záťaž. Aj to sú problémy, s ktorými sa podľa analytikov Inštitútu pôdohospodárskej politiky boria mladí farmári. Odborníci štátu odporúčajú, aby mladým poľnohospodárom uľahčil podmienky pre podnikanie na pôde a zvýšil dotácie.

„Slovensko má jednu z najnižších hektárových hraníc na vyplácanie podpory mladým poľnohospodárom. Nižší počet hektárov majú iba dva členské štáty a Wales. Väčšina európskych štátov si zvolila vyplácanie podpory na maximálnu hranicu, teda na prvých 90 hektárov. V novom programovom období je vzhľadom na upravené podmienky podpory mladých poľnohospodárov relevantné diskutovať o úprave počtu hektárov a hektárovej sadzby. Slovensko vyčlenilo z obálky priamych platieb pre platbu mladým poľnohospodárom jeden z najnižších podielov v EÚ. Nízke percento vyčlenených peňazí je spôsobené aj jednou z najnižších hektárových úrovní v EÚ,“ uvádza sa v analýze.

U nás je hektárová analýza stanovená na 28 hektárov.

Analýza tiež konštatuje, že na Slovensku máme menej poľnohospodárov do rokov 40, ako je priemer Európskej únie. Štát podporuje podľa dostupných dát 798 mladých poľnohospodárov, ktorí obrábajú necelé dve percentá obhospodarovanej pôdy u nás.

Spravidla majú u nás mladí poľnohospodári menšie, novovzniknuté farmy. Zatiaľ čo priemerná veľkosť farmy poberajúcej dotácie na Slovensku je 100 hektárov, priemerná veľkosť farmy mladého poľnohospodára je 43 hektárov. Až tretina mladých poľnohospodárov obhospodaruje menej ako 20 hektárov a približne polovica menej ako 40 hektárov.

Komplexnejší prístup v prideľovaní pôdy alebo v investičných podporách

Analytici vláde odporúčajú, aby prehodnotila nielen podpory, ale zamyslela sa aj nad komplexnejším prístupom k mladým farmárom.

„Je potrebné v prvom rade zvýšiť podporu, či už vo forme priamych platieb pre mladých farmárov, ale aj zvýšiť podporu na začatie podnikania, resp. na prebratie farmy napríklad po rodičoch mladými farmármi. Finančná podpora však stačiť nebude, ako analýza uvádza, potrebné je riešiť aj problémy na trhu s pôdou, pretože vysoká fragmentácia a legislatíva bránia mladému farmárovi expandovať. Je tiež potrebné vytvoriť transparentný systém na prideľovanie pôdy mladým farmárom zo Slovenského pozemkového fondu. V neposlednom rade treba zvážiť nastavenia iných výziev, ako sú tie na podporu mladých farmárov, teda výziev investičných. Aj tie by mali zohľadňovať potreby mladých farmárov, najmä výška výzvy a spôsob jej hodnotenia,“ vysvetlil Ján Pokrivčák, bývalý šéf Inštitútu pôdohospodárskej politiky, ktorý bol odborným garantom vypracovanej analýzy.

Odborníci odporúčajú aj využiť systém finančných nástrojov, akými sú úvery pre mladých farmárov, zvýšiť kvalitu vzdelávania a poradenských služieb pre mladých poľnohospodárov a znížiť rozdrobenosť pôdy pozemkovými úpravami, ktoré by mohli byť bránou pre získanie pôdy mladými farmármi.

Jurky: Dostať sa k pôde je takmer nemožné

„Analytický materiál je veľmi kvalitne spracovaný. Je dôležité, aby nezostal len na papieri, ale aby sa pretavil aj do konkrétnych riešení,  ktoré už nová vláda môže riešiť. V tomto materiáli je jasne poukázané na to, že podpora mladých farmárov na Slovensku bola v minimálnej miere uplatnená, teda máme jednu z najhorších podpôr, čo sa týka EÚ,“ vyjadril sa predseda Združenia mladých farmárov Milan Jurky.

Združenie oceňuje aj kroky, ktoré analytici navrhujú.

„Na Slovensku majú mladí farmári najväčší problém s prístupom k pôde. Dostať sa k pôde je takmer nemožné, preto je to samozrejme nutné zlepšiť. Rovnako čerpanie dotácií sprevádza veľká byrokratická záťaž, ktorá mnohých mladých hneď pri štarte odradí, takže aj toto treba riešiť,“ dodal Jurky.

Vláda o mladých farmároch hovorí vo svojom programovom vyhlásení. Deklaruje vytvorenie mikroúverov pre mladých farmárov, ich cielenejšiu podporu pri projektových podporách aj prideľovaní priamych platieb. Rovnako deklaruje, že bude podporovať pozemkové úpravy a urobí poriadok s prideľovaním pôdy.

Ako upozorňuje analýza, mladí poľnohospodári prinášajú do odvetvia nové a inovačné technológie a ich efektivita je nadpriemerná. V porovnaní so staršími poľnohospodármi sú zároveň aj lepšie odborne pripravení a často majú menšiu averziu voči riziku. Generačná obnova pomáha riešiť vyľudňovanie vidieka a zvyšuje zamestnanosť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jakub Škoda, ocenený mladý farmár v súťaži TOP AGRO 2018/2019.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
14. máj 2020 22:15

Štát má zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých v prvom rade. Obsadzoval som voľné pracovné miesto do živočíšnej výroby, a čuduj sa svetu, neozval sa ani jeden mladý potencionálny farmár… Asi im takáto práca moc nevonia. Ale ak ich už však štedro zasponzoruje štát, zrazu to bude atraktívne povolanie. Ak sa… Celý komentár »

GJ
GJ
15. máj 2020 5:54
Odpoveď na  Pišta

Však práve. Rovnaké podmienky pre všetkých. Preštuduj si legislatívu a zistíš, že je dlhodobo cielene salámovou metódou neustálym novelizovaním upravovaná v prospech doterajších nájomcov hlavne tých veľkých na úkor potencionálnych nových záujemcov o podnikanie v poľnohospodárstve a to už nehovorím o postavení vlastníkov pôdy. Snáď sa Ústavný súd konečne rozhýbe.… Celý komentár »

Stratená generácia
Stratená generácia
15. máj 2020 12:25
Odpoveď na  Pišta

Vážený pán zamestnávateľ, asi Vami ponúkané pracovné podmienky neboli dostatočne atraktívne. Dnes je kapitalizmus, ľudia hľadajú možnosti ako si lepšie zarobiť. Prečo by mal byť niekto len ako zamestnanec a čakať, či mu dáte výplatu alebo nie? Či dostane prémie za lepšie ukazovatele v chove alebo to majiteľ či manažér… Celý komentár »

Viktória
Viktória
16. máj 2020 0:17
Odpoveď na  Pišta

Rovnaké podmienky pre všetkých. Keď užíva 200 ha štátnej pôdy , musí mať 100 ha zeleniny . Nie len mladých tlačiť do takýchto extrémov, zase sa im to len sťažuje a doteraz si firmy s min. podmienkami užívali pôdu a tak sa rozvíjali. Presne tak dlhodobo cielene v prospech doterajších… Celý komentár »

Miro
Miro
15. máj 2020 7:19

Som presvedčený že je správne vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých. Ale tie podmienky nie sú len uľahčiť prístup ku pôde a vyššie dotácie ale aj požiadavky na zamestnanosť, tržby, produkciu, dane, zdravotné a sociálne odvody. som za rovnaké podmienky a dodržiavanie rovnakých povinností.

Mladý roľník
Mladý roľník
18. máj 2020 8:07
Odpoveď na  Miro

Tiez som mlady farmar a robim na niečo malo cez 40ha, mam tam cez 50ks dobytka a vyse hektara zeleniny. Vobec nepotrebujem vyššie podpory. uplne by mi stacilo keby som mal rovnaké podmienky k pristupu k pôde od spf ako velke podniky. Keďže pôda je nedobytna komodita.

Jožo
Jožo
15. máj 2020 10:21

Mladí farmári a jednoosobové s.r.o., od roku 2015, narástli ako huby po daždi . Keď si na stránke PPA nájdete výšku poskytnutých dotácií pre takého farmára , zistíte , že v stĺpci pod ním sú ako prijímatelia uvedení všetci členovia rodiny,len pes a mačka chýbajú. Je zrejmé ,že niečo s… Celý komentár »

Juraj
Juraj
15. máj 2020 11:04
Odpoveď na  Jožo

Skús si zistiť, či to tak nefunguje aj v podnikoch po bývalých družstvách. Dokonca akože družstvá (samozrejme nie všetky) skupujú pôdu vraj pre družstvo, na katastri však figurujú ako vlastníci takto skúpenej pôdy majitelia družstiev. Pozri okres Partizánske.

Robert Dohál
Robert Dohál
15. máj 2020 20:49

Problémy: nízke podpory ťažký prístup ku grantom prekážky v prístupe ku pode administratívna záťaž To máme snáď všetci ?! Ak nie,tak nech ma niekto z kolegov upozorní.Lebo asi nehospodárim na Slovensku. Ale to by mali Odborníci z inštitútu vedieť.Alebo nevedeli čo analyzovali ? A odporúčanie ? uľahčiť podmienky na podnikanie… Celý komentár »

jm
jm
18. máj 2020 23:50
Odpoveď na  Robert Dohál

Nedá sa vo všetkom s vami súhlasiť. Pred viac ako desiatimi rokmi som rozbehol podnikanie v agrosektore popri svojom zamestnaní. Neprivatizoval som .Zobral som si úver v banke plus pekná suma v hotovosti a začal som hospodáriť vo svojej záhrade. Keď raz prišiel syn z práce na družstve kde pracoval… Celý komentár »

P. P
P. P
17. máj 2020 18:12

To vás serie všetkých len podpory ale že cena za surové kravské mlieko je 0,279 euro to nie ani cena mäsa… Atď… Nad týmto by mali skorej uvažovať….

Robert Dohál
Robert Dohál
18. máj 2020 13:10

Mladý roľník, SKVELÉ! Ja na mieste šéfa SPF, tak sa osobne zasadim za ďalšiu podu pre vás. Držím palce. Takú zaťaženosť VDJ na 1 hektár má na Slovensku možno 15-20 podnikov. V Rakúsku má taký ako vy po dobu 5 rokov priamu platbu o 25 perc. vyššiu . Ozvite sa,pokecáme… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
18. máj 2020 22:00

dobre to vystihol mlady rolnik pristup k pode je nevyhnutny zaklad rozvoja polno vyriby okamžite cez nahradne pozemky v celkoch nie cez PU rozkuskovane po parcelach a katastroch odpustit dane čo je jedinečny stimul a zakratko uspešny pohltia stratovych v okoli je mnoho prikladov uspešneho rozvoja od tych sa treba… Celý komentár »

Pišta
Pišta
19. máj 2020 11:20

Ešte jedna úvaha. Ak máme potravinovú sebestačnosť na úrovni 40 %, a aktívnych poľnohospodárov cca 19000( žiadateľov o priame platby ), je zrejme nutné počet aktívnych poľnohospodárov znásobiť, aby sme sa dostali na 100% potravinovú sebestačnosť. Mali by to byť práve mladí, malí o počte takmer 20000 , ktorí to… Celý komentár »