Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Tibor Guniš: PPA tak ako ju vníma verejnosť je niečo strašné!

Tibor Guniš: PPA tak ako ju vníma verejnosť je niečo strašné!
insert_photoautor - Minister Ján Mičovský (vľavo) a nový generálny riaditeľ PPA Tibor Guniš.

Novým generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa stal Tibor Guniš, ktorého dnes vymenoval do funkcie minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Vystriedal tak po dvoch mesiacoch Beatrix Galandovú.

Skúsenosti z Rakúska aj od dodávateľa PPA

„To, čo sa v týchto dňoch dozvedáme o praktikách v PPA, vďaka orgánom činným v trestnom konaní, ktoré majú počas vlády Igora Matoviča odviazané ruky, je neakceptovateľné. Tak významná inštitúcia, ktorá každoročne pracuje so stovkami miliónov eur musí byť pod kontrolou verejnosti a protikorupčné opatrenia musí mať nielen na papieri, ale aj v praxi. Rozhodol som sa preto na jej najvyššiu funkciu vymenovať pána Tibora Guniša. Je to odborník s dôležitými skúsenosťami z oblasti poľnohospodárskych podpôr aj zo zahraničia,“ povedal Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ing. Tibor Guniš vyštudoval Agronomickú fakultu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a využívaniu digitálnych technológií v chove hospodárskych zvierat sa venoval na Hohenheimskej univerzite v nemeckom Štutgarte. V rokoch 1995 až 2002 pôsobil na Ministerstve pôdohospodárstva SR vo viacerých funkciách. V rokoch 2002 až 2004 bol riaditeľom odboru Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pracoval aj ako člen predvstupového negociačného tímu SR do EÚ za oblasť poľnohospodárstva. V rokoch 2004 až 2012 pôsobil na agentúre vo funkcii riaditeľa sekcie priamych podpôr. Manažérom bázových údajov v rakúskej platobnej agentúre Agrarmarkt Austria (AMA) bol v rokoch 2012 až 2018. V rokoch 2018 až 2020 pôsobil ako riaditeľ pre stratégiu IT spoločnosti AXASOFT.

Spoločnosť AXASOFT sa pritom podieľala na vytvorení a dodaní počítačového programu Integrovaný a kontrolný systém IACS. Ide o systém na správu platieb v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky. Spoločnosť len od roku 2011, ako sa zverejňujú zmluvy na Centrálnom registri zmlúv, podpísala s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zmluvy za približne 24 miliónov eur. Posledná zmluva bola, podľa CRZ, podpísaná v závere roka 2016 na sumu 11,2 milióna eur. V tom období Tibor Guniš v spoločnosti AXASOFT ešte nepracoval.

PPA treba zmeniť na transparentnú inštitúciu

„Keď ma v roku 2018 Axasoft oslovil, hľadali niekoho, kto bude tento systém ďalej rozvíjať. Čo sa týka súčasných aktualizácií systému IACS, všetky budú úzko komunikované s ministerstvom. Predpokladám, že aj v úzkej komunikácii s podpredsedníčkou vlády pre informatizáciu. Všetky verejné obstarávania budú maximálne transparentné,“ uviedol na otázku poľnoinfo.sk nový generálny riaditeľ PPA.

Cieľom ministra pôdohospodárstva je, aby sa každý občan tejto krajiny mohol pozrieť na finančné toky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Podobne sa vyjadril aj nový šéf PPA.

„Obyvatelia nie len Slovenska, ale aj EÚ chcú vedieť, kam peniaze tečú. PPA tak, ako sa na ňu pozerá laická aj odborná verejnosť je niečo strašné. Treba ju zmeniť na transparentnú inštitúciu, ktorá je tu pre poľnohospodárov a potravinárov,“ povedal Tibor Guniš.

Ten si myslí, že je veľký rozdiel aj medzi veľkými a malými poľnohospodármi a preto nie je možné sa na nich z hľadiska administratívnych krokov pozerať rovnako.

„Ide najmä o projektové podpory. Čo najviac využiť informačné technológie v prospech poľnohospodárov. Netrestať za drobné chybičky, ktoré sa stávajú aj z dôvodu nepoznania všetkých procesov. Chcem, aby bola PPA nápomocná,“ uviedol T. Guniš.

Jeho základnými cieľmi sú boj proti korupcii, transparentnosť, odbyrokratizovanie a PPA ako partner, nie postrach poľnohospodárov na Slovensku.

„Využijem všetky svoje poznatky i skúsenosti z pôsobenia PPA, prácou s najmodernejšími IT technológiami i najlepšiu prax z rakúskej platobnej agentúry Agrarmarkt Austria, v ktorej som pôsobil 6 rokov,“ uzavrel Tibor Guniš.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Minister Ján Mičovský (vľavo) a nový generálny riaditeľ PPA Tibor Guniš.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
15. máj 2020 10:53

Keď som pánu Juraj Kožuch pred 5 rokmi vravel že PPA je tu predsa pre nás poľnohospodárov vyviedol má z omylu, vraj PPA je tu aby chytala lumpov. Veľmi dobre sme videli ako to s tým chytaním bolo. Verím, že to, že PPA je servisná a finančná organizácia podporujúce svojich… Celý komentár »

realist
realist
15. máj 2020 12:16

Som rád že pán riaditel je agronom a nie lesnik a dufam že ma odpracovane aj v praxi a vyvrati panovi ministrovi že plnohospodari nesedia so založenými rukami ale staraju sa o slovensky vidiek ako len možu a ešte k tej hnusnej repke ked tak vadí včelárom a pánovi ministrovi… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
15. máj 2020 13:14

Nemožem tomu uveriť Tibor,toľko krát som posledné týždne povedal kolegom a známym,že by ťa mali noví šéfovia na ministerstve osloviť aby si sa vrátil z AMA a spraviť ťa šéfom PPA. . . Nevedel som že už robíš na Slovensku. Ak to budeš čítať,gratulujem. A diskutujúcim toto: O Mičovskom viem… Celý komentár »

Marcel Kollár
Marcel Kollár
15. máj 2020 15:28
Odpoveď na  Robert Dohál

Robert,ten najivno -romantický pohľad pánovi ministrovi nikto neberie.Len nech z neho nerobí normu a nenahrádza ním odbornosť.
Tiež som sa potešil z dnešného počasia.

GJ
GJ
15. máj 2020 16:36

Všetci o pomeroch v PPA vedeli, iba všetky tie stavovské organizácie, tie nevedeli nič. Hlavne, že teraz vedia, že sa idú udiať prevratné zmeny s cieľom zastaviť úpadok sektoru, devastáciu pôdneho fondu a právnu pokrivenosť a začínajú panikáriť. Mičovský je už veľký chlapec vychovaný na onakvejšom mlieku a toho sa… Celý komentár »