Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

SPPK: Zo strany PPA a MPRV je nevyhnutné vhodne nastaviť systém všetkých typov kontrol

SPPK: Zo strany PPA a MPRV je nevyhnutné vhodne nastaviť systém všetkých typov kontrol
insert_photoAgra poisťovňa - Škody na poraste spôsobené júnovými búrkami.

Skorý príchod jari spojený so slnečným a teplým počasím už počas marca tohto roka dával predpoklad skoršej žatve. Vegetácia sa spustila skôr naprieč celým spektrom poľnohospodárskych plodín. Tesne pred začiatkom zberu sa však zdá, že až taký predstih, ako sa predpokladal, sa v praxi neudeje. Pôvodne sa očakával začiatok žatevných prác aj o tri týždne skôr oproti bežnému termínu. Teraz je zrejmé, že sa tak nestane.

Predstih sa stiera

„Predpokladáme, že so žatvou začneme o 10 až 14 dní. Takže termín troch týždňov, o ktoré sme čakali skoršiu žatvu, sa zmení asi na dva týždne. V regióne tradične začíname ozimným jačmeňom. Predpokladom na to však je, že už neprídu také dažde, ako sme tu mali pred pár dňami,“ skonštatoval Oliver Šiatkovský, predseda PVOD Madunice a zároveň šéf Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Trnava.

Výrazne skoršiu žatvu neočakávajú ani na opačnom konci Slovenska, na Zemplíne.

„Vyzerá to tak, že dažde, ktoré sme zažili v posledných troch týždňoch, pôvodný posun vyrovnali. Takže u nás sa začne v tradičnom termíne, možno aj o niečo neskôr. Nemyslím si, že do polí vyjdeme skôr ako 25. júna. Veľa závisí od ďalšieho priebehu počasia,“ vysvetlil aj Juraj Hospodár, samostatne hospodáriaci roľník z okresu Michalovce.

Podobne to vyzerá naprieč celým Slovenskom.

„Napríklad vlani bol v okrese Levice začiatok žatvy už 20. júna, tohto roku to určite nebude skôr. Úhrn zrážok v uplynulých dňoch bol nad normálom, čo sa prejavuje negatívne najmä na porastoch repky. Ľadovec v tomto okrese nebol zaznamenaný. Čo sa týka poľahnutia porastov, v niektorých prípadoch ide o 10 – percentné pováľanie, avšak inde dosahuje aj 30 až 40 percent. Je to individuálne,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Porasty slnečnice a kukurice sú podľa Holéciovej v dobrom stave.

“Čo sa týka škodcov a burín, bol hlásený zvýšený výskyt kohútika a metličky. Porasty repky sú dosť napadnuté hubovitými chorobami,“ uviedla J. Holéciová.

Nižšia kvalita?

Vo viacerých regiónoch poľnohospodári očakávajú priemerné úrody. Obavy sú aj z nižšej kvality.

„Časť úrody nám určite zožrali hraboše, aj keď ich teraz, keď sú porasty vyššie, na poliach nevidno. Ale mali sme s nimi tento rok problémy. Dažde nám tu výraznejšie škody nespôsobili, ale pokiaľ budú pokračovať, tvrdé pšenice, ktoré sa v regióne pestujú na pomerne veľkej výmere, určite utrpia na kvalite,“ uviedol Oliver Šiatkovský, predseda RPPK Trnava.

Nižšiu produkciu a hektárové výnosy sa pre poľahnutie obilia očakávajú v mnohých regiónoch. Problémy spôsobuje aj vlhkosť, súvisiaca s hubovitými a plesňovými ochoreniami.

„U nás očakávame lepší priemer. Pestujeme pšenicu, repku, kukuricu a sóju na asi 500 hektároch. Určite nemôžeme očakávať rekordy pri žiadnej z týchto plodín, ale nemal by to byť ani nejaký prepad,“ dodal Juraj Hospodár z michalovského okresu.

Problémy s vodou

V niektorých lokalitách Slovenska stále pretrváva problém s podmáčanou pôdou.

„Na týchto plochách môžu byť ťažkosti aj s nerovnomerným dozrievaním. Časť porastu bude na suchej pôde napríklad v plnej zrelosti  a časť na mokrine bude v rôznom stave zrelosti.  Existuje tak riziko komplikovaného zberu a horšej kvality obilia v regiónoch, kde bol v zime a počas jari veľký nadbytok vody. V takýchto podmáčaných porastoch sa vyskytujú škodcovia a choroby, napríklad múčnatka,“ vysvetlila Holéciová.

Podľa nej navyše v niektorých lokalitách voda na poliach stále stojí, čo znemožňuje obhospodarovanie pôdy.

„Máme za to, že tieto a iné špecifické podmienky roka 2024 kladú zvýšené požiadavky nielen na plnenie náročných úloh z hľadiska hospodárenia jednotlivých poľnohospodárskych subjektov, ale aj z hľadiska komunikácie poľnohospodárov – žiadateľov o priame platby, s PPA, ale aj inými inštitúciami. Zo strany PPA a ministerstva pôdohospodárstva je nevyhnutné vhodne nastaviť systém všetkých typov kontrol, či už administratívnych, kontrol na mieste, AMS, a iných, vo vzťahu k týmto špecifikám a vo vzťahu k administrácii priamych platieb a neprojektových podpôr pre kampaň 2024,“ dodala Jana Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa - Škody na poraste spôsobené júnovými búrkami.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments