Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SZRB: Farmári už môžu požiadať o bezúročnú pôžičku za nevyplatené priame podpory

SZRB: Farmári už môžu požiadať o bezúročnú pôžičku za nevyplatené priame podpory
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári už môžu požiadať o bezúročnú pôžičku od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) za nevyplatené podpory. Pôžička je určená pre poľnohospodárov, ktorým Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) nestihne spracovať a vyplatiť priame podpory za rok 2023 do konca júna tohto roka a súčasne títo oprávnení poľnohospodári nemôžu čerpať obdobný preklenovací úver poskytnutý na rovnaký účel, aký je predmetom tejto pomoci. Informovala Adriána Páchniková, špecialistka pre komunikáciu a PR zo SZRB. Lehota na predkladanie žiadostí je do 23. júna.

Spresnila, že v zmysle schémy pomoci de minimis na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory pre poľnohospodárov, Ministerstvo financií SR v spolupráci so SZRB v pondelok vyhlásili výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie pomoci vo forme návratnej finančnej výpomoci pre poľnohospodárov – mikro-, malých a stredných podnikateľov.

„Cieľom návratnej finančnej výpomoci poskytovanej prostredníctvom SZRB je pomôcť s financovaním potrieb poľnohospodárov v období do vyplatenia priamej podpory zo strany PPA. Som rád, že práve naša banka ako vykonávateľ schémy pomoci de minimis podporí poľnohospodárov prostredníctvom bezúročnej pôžičky,“ uviedol Radko Kuruc, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SZRB.

Príjemcom pomoci môže byť mikro-, malý a stredný podnik pôsobiaci v odvetví prvovýroby poľnohospodárskych výrobkov, ktorý požiadal PPA o priamu podporu na poľnohospodársku pôdu za rok 2023. Žiadateľ nemôže čerpať obdobný preklenovací úver poskytnutý na rovnaký účel, aký je predmetom pomoci. Zároveň je potrebné požiadať PPA o zmenu čísla bankového účtu na poukázanie priamej podpory na jeho úverový splátkový účet, ktorý mu bude bezodplatne zriadený v SZRB.

Výška návratnej finančnej výpomoci môže byť maximálne 70 % predbežného nároku na priamu podporu na poľnohospodársku pôdu za rok 2023, najviac však do výšky 100.000 eur. Úroková sadzba návratnej finančnej výpomoci je 0 % p. a. Zmluva o návratnej finančnej výpomoci musí byť uzavretá a účinná najneskôr do 31. augusta 2024.

Žiadosť o poskytnutie pomoci vo forme návratnej finančnej výpomoci, vrátane vyhlásenia žiadateľa o minimálnu pomoc, sú dokumentmi potrebnými pre posúdenie nároku pomoci, ktoré predkladá žiadateľ elektronicky odoslaním na e-mailovú adresu polnohospodari@szrb.sk. Podrobné informácie a súvisiace dokumenty sú k dispozícii na webovom sídle vykonávateľa schémy www.szrb.sk/produkty/pomoc-pre-polnohospodarov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Maroš
Maroš
19. jún 2024 5:44

Toto je alibizmus štátu!!! A boj o čas, dobre vieme že váčšina farmárov takýto úver má, od svojej banky. Čiže štát dobre vie že veľa pôžičiek nebude. Farmári potrebujú úvery na priame platby 2024!!! A dôležitý bod ppa nemá ukončené krížové kontroly z ktorých sa 80% konalo a koná na… Celý komentár »

Jano
Jano
18. jún 2024 13:19

Nech idú do psej matere Takáč, Huliak a celá banda okolo nich!!! Prečo nie su sabotéri zavretí ( Kišš a spol), ale zase si to odserie iba farmár!? Preklínam celú vládu terajšiu aj predchodziu!!!