Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Na SPU zakvitli lúky plné biodiverzity

Na SPU zakvitli lúky plné biodiverzity
insert_photoautorka

So zakladaním biodiverzitných lúk začali v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity už vlani. Vykolíkované priestory, na ktorých na pohľad dlhé mesiace nič nerástlo, napokon prekvapili. Viacero druhov lúk naplno zakvitlo v týchto dňoch.

„Myšlienka vznikla už v roku 2022. Pristúpili sme k projektu, podstúpili rozbory pôdy a fytocenologické rozbory, aby sme založili naozaj tie najsprávnejšie zmesi. Od marca 2023 trvala samotná príprava pôdy, aby sme tieto lúky mohli založiť. Vysiatych máme celkovo 18 rôznych zmesí v 25 podcelkoch,“ vysvetlila Alica Beňová, riaditeľka Botanickej záhrady SPU v Nitre.

Tak ako sa líšia vysiate zmesi, tak sa univerzita rozhodla pristúpiť rozdielne aj k zakladaniu jednotlivých plôch a stratégii údržby.

„A to preto, aby sme to mohli odsledovať a aby sme to následne mohli vysvetľovať aj verejnosti. Nechceme ukazovať len ideálne riešenia, ale chceme cielene prichádzať na chyby a poukazovať na ne. Tieto naše poznatky a výstupy z výskumu budeme posúvať ďalej aj ako príklady dobrej praxe. Cieľom je, aby naše lúky boli príkladom pre študentov, ale aj odborníkov v samosprávach, krajinných architektov či ekológov, ktorí sa môžu venovať takýmto prvkom v krajine,“ dodala Beňová.

Prvé kosenie čaká biodiverzitné lúky asi o týždeň. Ďalšie kvitnutie by sa malo dostaviť v auguste. V tom čase chce mať univerzita hotovú aj ďalšiu časť projektu – univerzitnú včelnicu.

„Celý projekt je súčasťou rozsiahleho projektu Biovčely. Lúky sú jeho prvou a zároveň najrozsiahlejšou a najdôležitejšou časťou. Sú teda základom celého projektu, na ktorý je naviazaný aj premyslený monitorovací systém s kamerovým systémom. V najbližších týždňoch budeme budovať univerzitnú včelnicu a posledným, tretím krokom bude osadenie informačného systému pre verejnosť,“ dodala Beňová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments