Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Článok dňa Komerčné informácie Z domova

So strojmi Pöttinger zhodnotia, čo im chotár dá

So strojmi Pöttinger zhodnotia, čo im chotár dá
insert_photoPöttinger - Marián Kohút (vpravo) so synom Bc. Mariánom Kohútom, ktorý popri štúdiu už aktívne pôsobí na rodinnej farme.

Hlavným zameraním spoločnosti Agrifarm Turčianska Štiavnička v okrese Martin je produkcia mlieka. Ročne vyprodukujú 1 250 000 litrov v najvyššej kvalite.

170 dojníc na 420 hektárov pôdy

„Obhospodarujeme 420 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 220 hektárov je ornej, na ktorej pestujeme jarnú pšenicu, silážnu kukuricu a lucernu. Trvalých trávnych porastov máme približne 200 hektárov, z toho využívame okolo 50 hektárov na pastvu dobytka, ostatná výmera je na výrobu senáží a sena,“ predstavil spoločnosť jej konateľ Marián Kohút.

Produkcia rastlinnej výroby slúži pre potreby chovu dobytka, ktorý tvorí základné stádo 170 dojníc s ročnou priemernou úžitkovosťou 7 400 kg mlieka. Býčky predávajú vo veku dva až tri týždne a jalovičky slúžia na vlastnú obnovu chovu. Nie je bez zaujímavosti, že všetky  práce vo firme zvládne, vedľa rodinných príslušníkov, len sedem zamestnancov.

„Situácia nás donútila razantne investovať do výroby objemových krmív. Máme vlastnú rezačku, technológiu na vakovanie a v roku 2019 sa nám podarilo doplniť zberovú linku o nové žacie stroje. Spracovanie objemových krmív máme v súčasnosti zvládnuté technologicky i kvalitatívne,“ uviedol M. Kohút.

Ten hovorí, že sa sústredia predovšetkým na to, aby v chove a produkcii mlieka zhodnotili to, čo im chotár dá.

„Mimo iné to znamená v maximálnej možnej miere znížiť podiel nakupovaných krmív. Nevyužívame žiadne výživárske špeciality, okrem minerálnych zmesí, ale kŕmnu dávku obohacujeme hlavne o sóju,“ hovorí M. Kohút.

So značkou Pöttinger sú spokojní

Hospodári z Turca stavili na stroje značky Pöttinger. Prvým strojom bol v roku 2014 zberací voz FARO 4000 L. V daných horských podmienkach im vyhovuje jeho hmotnosť a pre lepšiu stabilitu si voz objednali s rozšírenou nápravou asi o 10 cm, aby voz zvládal všetky dostupné svahy. Seno zbiera bez rezania a ukladá voľne do senníku, denne je schopný doviesť i 30 vozov, záleží podľa vzdialenosti. Pri zbere slamy využívajú na voze i rezanie. FARO pracuje s traktorom s výkonom 155 koní a zatiaľ šesť sezón bez jedinej poruchy.

Na senáž zberajú lucernu v spoločnosti Agrifarm zo 70 hektárov štyrikrát za sezónu, trvalé trávne porasty z 80 hektárov len z prvej kosby.

Uvedenú výmeru zberajú od tohto roku žacie stroje NOVACAT 301 a NOVACAT 302, ktoré pracujú ako kombinácia a samostatne využívajú žací stroj NOVACAT 402.

„Tieto výkonné stroje sme zvolili aby sme urýchlili zber krmovín. Súvisí s tým zavädnutie hmoty a dosiahnutie optimálnej sušiny okolo 30 percent,“ hovorí majiteľ spoločnosti a spokojne dodáva, že zber lucerny a trvalých trávnych porastov sa im tento rok v prvej kosbe podarilo skrátiť zo štyroch dní na dva.

Pokosenú hmotu zhŕňajú dva zhrňovače. Jednorotorový TOP 462 zakúpený v roku 2018 je do tunajších podmienok výborný a napríklad za nepriaznivého počasia s ním obracajú taktiež slamu, aby šla do balíkov suchá. Druhým a hlavným strojom však zostáva dvojrotorový zhrňovač EUROTOP 651 z roku 2016.  Za sezónu spracuje až 500 hektárov so 140 koňovým traktorom okrem výmeny bežných opotrebiteľných dielov funguje prakticky bez porúch.

Mechanický sejací stroj VITASEM 402 pracuje v podniku druhú sezónu. Je to veľmi flexibilný stroj, sejú s ním jarné plodiny, lucernu a trávu.

„Sme s ním spokojní. Rovnako ako ostatné stroje Pöttinger, ktoré máme, prispieva k dobrej ekonomike, práca s ním je rýchla a efektívna. Má jednoduché ovládanie a nastavenie, presnosť sejby je výborná. I trávne porasty, ktoré obnovujeme, sú veľmi pekne zapojené,“ podotkol M. Kohút.

Autor článku: Pöttinger
Zdroj obrázku: Pöttinger - Marián Kohút (vpravo) so synom Bc. Mariánom Kohútom, ktorý popri štúdiu už aktívne pôsobí na rodinnej farme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ondrej
Ondrej
29. január 2020 6:05

Mi sme zase presli na ruskú techniku. A taktiež sme veľmi spokojní. http://www.agroklibani.sk
YouTube:trend warriors