Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Európska únia Zo sveta

Američania žiadajú EÚ prehodnotiť potravinové a poľnohospodárske normy

Američania žiadajú EÚ prehodnotiť potravinové a poľnohospodárske normy

Európska únia by mala prehodnotiť svoje potravinové a poľnohospodárske normy pri obchodných vzťahoch so Spojenými štátmi, čo Američanom pomôže vyriešiť obchodný deficit s EÚ vo výške 10 až 12 miliárd amerických dolárov. Uviedol v pondelok v Bruseli americký minister poľnohospodárstva Sonny Perdue, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Perdue sa stretol s novinármi predtým, ako sa dostavil na rokovania so svojimi rezortnými partnermi na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov.

DPA pripomenula, že prezident USA Donald Trump po zabránení možnej obchodnej vojny s Čínou, obrátil svoju pozornosť na EÚ a chce doriešiť otázku hlbokého deficitu v obchodných tokoch medzi Spojenými štátmi a Úniou. V prípade nedosiahnutia potrebnej dohody hrozí zvýšením ciel pre automobily dovážané z Európy.

Chlórové kurčatá a hormonálne upravené hovädzie mäso?

Predchádzajúce snahy o dosiahnutie obchodnej dohody medzi EÚ a USA sa nevydarili čiastočne aj pre odmietanie Európanov otvoriť svoj poľnohospodársky sektor dovozom z USA. Európski spotrebitelia sa obávajú, že americký voľnejší prístup k technológiám, ako sú geneticky modifikované organizmy či hormóny povolené v USA, môžu byť škodlivé pre zdravie a životné prostredie.

Perdue zdôraznil, že je zodpovednosť úradov EÚ, aby presvedčili širokú verejnosť, že americké potravinové normy sa zakladajú na spoľahlivých vedeckých metódach a potravinovej bezpečnosti. Zároveň odmietol obavy EÚ, že obchodná dohoda s USA by mohla otvoriť dvere pre teraz zakázaný predaj chlórovaných kurčiat. EÚ rovnako odmieta aj dovoz hormonálne upraveného hovädzieho mäsa, kde americká strana tvrdí, že obavy Európanov spájané s takto upraveným mäsom nikdy neboli vedecky podložené.

„Na ošetrenie kuracieho mäsa nepoužívame chlór,“ uviedol Perdue a spresnil, že na odstránenie patogénov pri chove hydiny sa používa „v podstate ocot“.

Očakáva sa, že agrorezort bude jednou z tém rokovaní o  vzájomných obchodných vzťahoch medzi Donaldom Trumpom a šéfkou Európskou komisie Ursulou von der Leyenonovou, ktorá by mala v najbližších týždňoch vycestovať do Washingtonu.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. Konzument
  28. januára 2020

  Americania nech si konzumuju co chcu, nase normy nech respektuju.

  Odpovedať
 2. jm
  29. januára 2020

  Možno je to dlhodobý strategický plán ako zabezpečiť tok potravín. Alebo len plán ako viac zbohatnúť. Nič nové v globálnej dobe.

  Odpovedať
 3. marcel sako
  31. januára 2020

  To je hlúposť. Musíme si udržať naše normy. Alebo ak chcú aby sme ich zmenili musia aj oni zmeniť poľnohospodárske technológie ktoré používajú pri výrobe potravín – zákaz pesticídov, hnojív, osív, a ktoré sú u nás už dávno zakázané alebo sa nepoužívajú a potom nám odkážu , že nedokážu ekonomicky vyrábať.
  Veď to , čo chcú oni je niečo podobné ako vstup REŤAZCOV na náš trh po revolúcii a vidíte to dnes. NA Slovensku v obchodoch sa predáva 30% slovenských výrobkov, Slovenské firmy sa nevedia presadiť na domácom trhu a podobne. Ak prídu Američania tak , také slabé krajiny ako Slovensko a ostatné východné krajiny poľnohospodársky skolabujú.
  Ak niekto niečo chce, tak to musí byť obojstranne prospešné a hlavne musia o tom ROZHODOVAŤ NEZAVISLÝ KOMPETENTNYÝ ODBORNÍCI.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.