Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Američania žiadajú EÚ prehodnotiť potravinové a poľnohospodárske normy

Američania žiadajú EÚ prehodnotiť potravinové a poľnohospodárske normy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska únia by mala prehodnotiť svoje potravinové a poľnohospodárske normy pri obchodných vzťahoch so Spojenými štátmi, čo Američanom pomôže vyriešiť obchodný deficit s EÚ vo výške 10 až 12 miliárd amerických dolárov. Uviedol v pondelok v Bruseli americký minister poľnohospodárstva Sonny Perdue, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Perdue sa stretol s novinármi predtým, ako sa dostavil na rokovania so svojimi rezortnými partnermi na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov.

DPA pripomenula, že prezident USA Donald Trump po zabránení možnej obchodnej vojny s Čínou, obrátil svoju pozornosť na EÚ a chce doriešiť otázku hlbokého deficitu v obchodných tokoch medzi Spojenými štátmi a Úniou. V prípade nedosiahnutia potrebnej dohody hrozí zvýšením ciel pre automobily dovážané z Európy.

Chlórové kurčatá a hormonálne upravené hovädzie mäso?

Predchádzajúce snahy o dosiahnutie obchodnej dohody medzi EÚ a USA sa nevydarili čiastočne aj pre odmietanie Európanov otvoriť svoj poľnohospodársky sektor dovozom z USA. Európski spotrebitelia sa obávajú, že americký voľnejší prístup k technológiám, ako sú geneticky modifikované organizmy či hormóny povolené v USA, môžu byť škodlivé pre zdravie a životné prostredie.

Perdue zdôraznil, že je zodpovednosť úradov EÚ, aby presvedčili širokú verejnosť, že americké potravinové normy sa zakladajú na spoľahlivých vedeckých metódach a potravinovej bezpečnosti. Zároveň odmietol obavy EÚ, že obchodná dohoda s USA by mohla otvoriť dvere pre teraz zakázaný predaj chlórovaných kurčiat. EÚ rovnako odmieta aj dovoz hormonálne upraveného hovädzieho mäsa, kde americká strana tvrdí, že obavy Európanov spájané s takto upraveným mäsom nikdy neboli vedecky podložené.

“Na ošetrenie kuracieho mäsa nepoužívame chlór,” uviedol Perdue a spresnil, že na odstránenie patogénov pri chove hydiny sa používa “v podstate ocot”.

Očakáva sa, že agrorezort bude jednou z tém rokovaní o  vzájomných obchodných vzťahoch medzi Donaldom Trumpom a šéfkou Európskou komisie Ursulou von der Leyenonovou, ktorá by mala v najbližších týždňoch vycestovať do Washingtonu.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Konzument
Konzument
28. január 2020 15:43

Americania nech si konzumuju co chcu, nase normy nech respektuju.

jm
jm
29. január 2020 21:55

Možno je to dlhodobý strategický plán ako zabezpečiť tok potravín. Alebo len plán ako viac zbohatnúť. Nič nové v globálnej dobe.

marcel sako
marcel sako
31. január 2020 8:02

To je hlúposť. Musíme si udržať naše normy. Alebo ak chcú aby sme ich zmenili musia aj oni zmeniť poľnohospodárske technológie ktoré používajú pri výrobe potravín – zákaz pesticídov, hnojív, osív, a ktoré sú u nás už dávno zakázané alebo sa nepoužívajú a potom nám odkážu , že nedokážu ekonomicky… Celý komentár »