Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovenských poľnohospodárov zaujali ruské kombajny

Slovenských poľnohospodárov zaujali ruské kombajny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku sa v roku 2019 prihlásilo do evidencie len 43 nových kombajnov, čo je o 27 percent menej ako v roku 2018. V Českej republike pribudlo až 155 nových strojov.

„Pre predstavu, aký zlý stav z hľadiska obnovy týchto strojov máme hovorí jednoduchý príklad. Pokiaľ v Českej republike sa obilniny a olejniny zberané kombajnom pestujú na výmere asi 1,8 milióna hektárov, tak u nás je to asi 1 milión hektárov. Pokiaľ v Českej republike tak na jeden nový kombajn ročne pripadá 11 800 hektárov obilnín alebo olejnín, tak u nás je to 23 300 hektárov,“ informuje AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

Prvý je Rostselmash

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom takmer 40 percent je značka Rostselmash. Tá na slovenskom trhu, podľa združenia AGRION, prihlásila 16 nových strojov. Ešte predvlani ruské kombajny dosahovali len polovičný trhový podiel v porovnaní s minulým rokom.

„Za nárast trhového podielu vďačíme niekoľkým faktorom, ale najmä priaznivej cene strojov v danej kategórii a vysokej kvalite práce. Vieme dokázať zákazníkom, že kúpou kombajnu za priaznivú cenu iba získajú a tým budú mať zožaté včas a v potrebnej kvalite a tak nebudú závislí na službách,“ hovorí Zoltán Lampert, konateľ spoločnosti Komagrartechnik, ktorá je oficiálnym dovozcom Rostselmash pre SR a ČR.

Priemerným zákazníkom, ktorý siahne po kombajnoch Rostselmash je podľa Zoltána Lamperta poľnohospodár, ktorý obhospodaruje od 150 do 300 hektárov pôdy a má snahu a možnosť robiť služby aj vo svojom blízkom okolí.

„Našou hlavnou výhodou oproti konkurencii je jednoduchosť strojov, nenáročný servis, lacné náhradné diely a ich ľahká dostupnosť. V roku 2020 sa pokúšame vyjsť v ústrety našim zákazníkom rôznymi cenovými bonusmi, ktoré sú ale časovo obmedzené. Čím viac sa blížime k žatevnej sezóne, tým bude takýchto možností menej,“ hovorí Zoltán Lampert.

ČR prihlasuje takmer 4-krát viac kombajnov

Trhovou dvojkou na slovenskom trhu sú kombajny CLAAS, ktoré si s 13 prihlásenými strojmi pripísali trhový podiel na úrovni 30-percent. Tretie miesto patrí značke New Holland s piatimi prihlásenými kombajnmi a trhovým podielom prevyšujúcim 10-percent. Celkovo boli na slovenskom trhu prihlásené značky siedmych výrobcov kombajnov.

To je o dvoch menej ako v Českej republike, kde pribudlo za minulý rok 155 nových strojov deviatich značiek. Trhovou jednotkou je značka Claas s rovnakým trhovým podielom ako u nás, viac ako 30 percent. Dvojkou je New Holland a trojkou John Deere.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ondrej Klibáni
Ondrej Klibáni
5. február 2020 15:48

Aj mi máme ruský kombajn. Veľmi sme spokojný. Mi hospodárime 80% s ruskými strojmi.
http://www.agroklibani.sk
YouTube: trend warriors